Lubelskie: ponad połowa przychodni POZ ma podpisane umowy na 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2015 14:30

Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem ma podpisane umowy z NFZ na 2015 r. Obejmują one opieką 56 proc. mieszkańców województwa.

Lubelskie: ponad połowa przychodni POZ ma podpisane umowy na 2015 r.

- Na 431 podmiotów realizujących umowy z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, umowy zostały podpisane przez 222 podmioty, w tym 22 podmioty związane z Porozumieniem Zielonogórskim - poinformował w piątek (2 stycznia) na konferencji prasowej p.o. dyrektora lubelskiego oddziału NFZ Andrzej Kowalik.

Liczba osób objętych opieką w ramach umów przedłużonych na 2015 rok to ok. 1 milion 160 tys. pacjentów, co stanowi około 56 proc. mieszkańców województwa.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: biłgorajskim, gdzie podpisana jest jedna umowa z POZ obejmującym ok 8. proc mieszkańców powiatu; radzyńskim, gdzie POZ obejmują obecnie 11 proc. mieszkańców; bialskim, gdzie podpisane umowy dotyczą 17 proc. mieszkańców. Tam pacjentów przyjmują m.in. SOR-y i izby przyjęć w szpitalach.

Są też powiaty gdzie podpisano wszystkie umowy POZ - np. w powiecie łukowskim, ryckim, parczewskim.

Rzeczniczka lubelskiego NFZ Małgorzata Bartoszek podkreśliła, że świadczenia w zakresie POZ są zabezpieczone w każdym powiecie.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzyli w piątek gabinetów, w pierwszej kolejności powinni zgłaszać do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. Za pierwszą poradę takiego pacjenta Fundusz zapłaci 45 zł. Pacjenci mogą również dokonać zmiany lekarza POZ, składając deklarację wyboru - tłumaczyła Bartoszek.

Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają też przyjmować izby przyjęć i SOR-y, oraz punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które będą funkcjonowały całą dobę.

W całym województwie lubelskim umowy na świadczenie usług w zastępstwie lekarza rodzinnego podpisało 50 świadczeniodawców: 15 SOR-ów, 19 izb przyjęć, oraz 21 podmiotów z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Listy przychodni POZ, które mają aktualne umowy z NFZ oraz jednostek, które świadczą usługi w zastępstwie lekarza rodzinnego są opublikowane na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ. Opublikowana jest także lista POZ-ów, które nie mają aktualnej umowy.

Informacje o dostępnych punktach udzielających pomocy w ramach POZ mieszkańcy Lubelszczyzny mogą uzyskać pod bezpłatnym całodobowym numerem 987 uruchomionym przez wojewodę lubelskiego, a także dzwoniąc na całodobową bezpłatną infolinię 800 804 003, którą uruchomił lubelski NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum