Lubelskie: ponad połowa podmiotów POZ nie podpisała umów na 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2014 18:42

Ponad połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem nie podpisała umów z NFZ na 2015 r. Na opiekę zdrowotną w tym województwie w 2015 r. przeznaczono ok. 3,5 mld zł.

Lubelskie: ponad połowa podmiotów POZ nie podpisała umów na 2015 r.

W województwie lubelskim 199 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ma wieloletnie umowy obowiązujące w 2015 r. - poinformowała we wtorek (30 grudnia) PAP rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek. Jak wyjaśniła, umowy te muszą zostać aneksowane i te aneksy systematycznie do NFZ spływają. W podmiotach tych funkcjonują łącznie 293 poradnie POZ, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

Natomiast umowy 232 świadczeniodawców POZ zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie) wygasają z końcem 2014 r. - Dotychczas nie podpisali oni umów z Lubelskim Oddziałem NFZ na 2015 r. – podała Bartoszek.

Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska powiedziała , że związek zrzesza prawie 700 lekarzy, a placówki POZ, w których pracują, zapewniają opiekę ponad milionowi pacjentów, czyli około połowie mieszkańców Lubelszczyzny.

- Liczymy, że rozmowy z ministerstwem zostaną wznowione. Nie chcemy utrudniać życia pacjentom, nie po to kończyliśmy studia, ale musimy też dbać o funkcjonowanie placówek, które prowadzimy. Jesteśmy gotowi do konstruktywnych rozmów na temat reformowania systemu ochrony zdrowia. Bez lekarzy tej reformy się nie zrobi – powiedziała.

Rzeczniczka NFZ zapewniła, że świadczenia w zakresie POZ będą zabezpieczone w każdym powiecie. Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają przyjmować izby przyjęć i SOR-y, a punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą przyjmowały również w dni powszednie w godz. od 8.00 do 18.00.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzą gabinetów, mogą się także zgłaszać do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. 

Na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych w 2015 r. lubelski NFZ wyda ponad 3,54 mld zł. W porównaniu z rokiem 2014 nakłady będą większe o 82 mln zł (wzrost o ponad 2 proc.) Najwięcej pieniędzy - 1,74 mld zł - przeznaczone będzie na leczenie szpitalne i w porównaniu z 2014 r. nastąpi tu wzrost o 53 mln zł.

W przyszłym roku na porady specjalistyczne i badania kosztochłonne wydanych ma być 286 mln zł.

W 2015 r. o prawie 14 proc. w porównaniu z rokiem bieżącym wzrosną wydatki na opiekę paliatywną i hospicyjną – przeznaczone na to będzie 17 mln zł. O 7 proc. wrośnie kwota wydatków na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w opiece długoterminowej; wydanych ma być 55 mln zł. O 4 proc. wzrosną też wydatki na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, na co wydane ma być 132 mln zł, a także na rehabilitację leczniczą - 108 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum