PAP/Rynek Zdrowia | 25-03-2020 07:50

Lubelskie: ponad 57 mln zł z RPO na wsparcie służby zdrowia

Ponad 57 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczy dodatkowo samorząd województwa lubelskiego na wsparcie służby zdrowia w regionie. Pakiet antykryzysowy przedstawiono we wtorek, 24 marca na nadzwyczajnej sesji lubelskiego sejmiku.

- Ponad 57 mln zł to środki pochodzące z przesunięć Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Wsparcie będzie obejmowało zakup aparatury diagnostycznej i medycznej, w tym respiratorów, jak również zakup środków do dezynfekcji i środków ochrony indywidualnej - poinformował rzecznik marszałka województwa lubelskiego Remigiusz Małecki

- Środki, które trafią na walkę z koronawirusem w ramach RPO WL, nie wiążą się z anulowaniem naborów czy koniecznością rozwiązania umów o dofinansowanie - dodał Małecki.

Wtorkowa sesja lubelskiego sejmiku przeprowadzona została z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Radni usiedli przy stolikach rozstawionych po całej sali obrad, w odległości dwu metrów jeden od drugiego. Niektórzy założyli rękawiczki i maski.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski powiedział, że sesja potrzebna jest dla uruchomienia ponad 57 mln zł dla służby zdrowia.

49,4 mln zł przeznaczonych zostanie na zakup aparatury medycznej dla siedmiu szpitali w regionie, podległych samorządowi województwa, w tym 22 mln zł - na wyposażenie rozbudowanego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Za te pieniądze kupione zostaną m.in. respiratory, defibrylatory, aparaty RTG, EKG, holtery, łóżka szpitalne, urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń i inny sprzęt.

Dodatkowe 800 tys. zł przeznaczonych będzie dla szpitala zakaźnego w Puławach na 25 śluz i 7 tys. testów do wykrywania koronawirusa oraz na 10 tys. maseczek.

Kolejne 7 mln zł trafi do 18 szpitali - także powiatowych - na zakup środków ochrony indywidualnej, materiałów do dezynfekcji i innych materiałów medycznych.

- Dzisiaj złożyliśmy stosowne zamówienie, mam nadzieję, że te środki, wysokiej jakości, w ciągu tygodnia przyjdą - powiedział Stawiarski.

Radni jednogłośnie przegłosowali zaproponowane przez zarząd zmiany w uchwale budżetowej na bieżący rok i wieloletniej prognozie finansowej.

Zbigniew Kopeć (PAP)