Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 03-04-2020 16:24

Lubelskie: ponad 50 mln zł na walkę z pandemią trafi do szpitali marszałkowskich

Ponad 50 mln zł na walkę z koronawirusem otrzymają szpitale marszałkowskie w województwie lubelskim. To pozwoli na zakupy i wyposażenie placówek w odpowiedni sprzęt. Większość środków pochodzi z funduszy unijnych.

To pozwoli na zakupy i wyposażenie placówek w odpowiedni sprzęt Fot. Archiwum

Jak poinformował Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa, dzięki aneksom trzech umów, które zostały podpisane w czwartek (2 kwietnia), szpitale w regionie otrzymają ponad 50,2 mln zł na walkę z koronawirusem. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup m.in. respiratorów, aparatów do znieczulania z funkcją respiratora, łóżek reanimacyjnych z dostępem do respiratorów, maseczek, testów na obecność koronawirusa czy defibrylatorów.

Władze województwa lubelskiego zdecydowały, żeby przesunąć środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i przeznaczyć je na wsparcie trzech projektów z dziedziny służby zdrowia. Na taki krok zgodziła się Komisja Europejska i ministerstwa. Dzięki temu środki mogą być przekazane niemal natychmiast. Będą przeznaczone właśnie na walkę z pandemią. Choć nie we wszystkich szpitalach bezpośrednio.

W sumie do placówek trafi 50,4 mln zł. Aż 42 mln zł to środki unijne, 7,4 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 800 tys. zł z krajowego budżetu. Najwięcej, bo 25,8 mln zł trafi do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Pieniądze trafią także do kolejnych sześciu szpitali marszałkowskich w województwie - w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu oraz w Lublinie.Te placówki otrzymają łącznie 23,5 mln zł. Liderem projektu jest lecznica w Białej Podlaskiej.

Więcej: lublin.wyborcza.pl