Lubelskie: połączą szpitalne oddziały

Autor: kurierlubelski.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2013 11:00

Radni sejmiku województwa lubelskiego 4 lutego mają podjąć decyzję o połączeniu części oddziałów Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie z oddziałami Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Lubelskie: połączą szpitalne oddziały

- Chodzi o połączenie oddziałów jednoimiennych - np. chirurgii, ginekologii - i doprowadzenie do tego, żeby ich działalność nie dublowała się. Osiągniemy efekt skali i zmniejszymy koszty funkcjonowania - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ireneusz Stolarczyk, przewodniczący komisja ochrony zdrowia i rodziny sejmiku województwa lubelskiego, jednocześnie dyrektor Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim.

Lubelskie szpitale marszałkowskie są zadłużone. Pieniądze przekazywane im przez samorząd województwa idą na bieżące potrzeby. Na przykład w Okręgowym Szpitalu Kolejowym - na pensje, które wypłacane są z opóźnieniem.

- Problemy placówki trwają od lat i ciągle się pogłębiają, szpital ma ponad 40 mln zł długu - tłumaczy w Kurierze Lubelskim Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. - Zarządzanie szpitalem leży w gestii dyrekcji. My w ostatnim czasie przekazaliśmy placówce 3 mln zł, ale nie możemy nieustannie pompować publicznych pieniędzy w szpital, który nie potrafi ich racjonalnie wykorzystać - dodaje.

- Nie może być tak, że samorząd województwa będzie wykładał pieniądze, które natychmiast wydawane są na bieżące potrzeby, m.in. na płace, a nie na inwestycje - podkreśla Ireneusz Stolarczyk i wyjaśnia, że jednym z elementów restrukturyzacji trzech szpitali marszałkowskich będzie zatwierdzenie przez radnych ich nowych statutów. Propozycje zmian statutowych uzgodnili wcześniej ich dyrektorzy.

- Łączenie oddziałów nie poprawi natychmiast sytuacji finansowej szpitali, ale pozwoli im lepiej konkurować z innymi szpitalami i klinikami - dodaje Stolarczyk i zapewnia, że mimo restrukturyzacji, wszyscy fachowi pracownicy zostaną zatrudnieni. - Nie planujemy zwolnień grupowych - deklaruje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum