Lubelskie: pod siedzibą NFZ były dwie pikiety

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2011 17:51

Dwie pikiety przeciwko odmowie kontraktów dla części poradni i przychodni, odbyły się 5 stycznia przed siedzibą Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie. Protestowali członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego i PPS ze związkowcami z Sierpnia 80.

Lubelskie: pod siedzibą NFZ były dwie pikiety

– Protestujemy przeciwko nieracjonalnemu i niezrozumiałemu podziałowi środków na lecznictwo psychiatryczne w województwie lubelskim – ­ powiedział prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego Artur Kochański.

Według niego podział środków na te usługi odbywa w sposób zupełnie przypadkowy, a wiele placówek, które od lat je świadczą, albo nie dostało kontraktów, albo otrzymało je tylko na część usług.

Protestujący podawali przykład poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W 2011 r. kontrakt na te świadczenia w województwie dostały cztery placówki w Lublinie i jedna w Wisznicach koło Białej Podlaskiej.

– Czyli dzieci z Chełma, Zamościa, Puław, będą teraz musiały dojeżdżać do Lublina albo do Wisznic. Wcześniej w większych miastach regionu takie placówki były – ­ powiedział Filip Kościuszko z Centrum Zdrowia Psychicznego w Zamościu.

Rzeczniczka prasowa lubelskiego NFZ Małgorzata Bartoszek powiedziała dziennikarzom, że na świadczenia związane z opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień w roku 2011 przeznaczono 112 mln zł, czyli o prawie cztery miliony więcej niż w roku 2010.

Jak dodała, po zakończeniu procedur odwoławczych, NFZ będzie szczegółowo analizował dostępność do każdego rodzaju usług. – Jeśli się okaże, że w jakichś rodzajach czy zakresach świadczeń będziemy mieli do czynienia z jej pogorszeniem, dyrektor będzie podejmował decyzje o ogłaszaniu postępowań uzupełniających – powiedziała Bartoszek.

Kolejną pikietę przed siedzibą NFZ zorganizowała grupa członków Polskiej Partii Pracy oraz Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80. Protestowali przeciwko odmowie kontraktu na rehabilitację oraz porady lekarzy specjalistów w przyzakładowej przychodni PZL Świdnik.

– Domagamy się zmiany tych błędnych decyzji. Mogą one w przyszłości doprowadzić do likwidacji przychodni – powiedział przewodniczący komisji międzyzakładowej WZZ Sierpień '80 w PZL Świdnik Andrzej Borys. Zapowiedział skierowanie pisma w tej sprawie do prezesa NFZ.

Bartoszek tłumaczyła, że placówki, którym przyznano kontrakty, zostały wyłonione w postępowaniu konkursowym, którego procedury i zasady określa prawo. Komisje konkursowe oceniały, m.in. dostępność danego świadczenia, kwalifikacje personelu medycznego, cenę usług. – Wybrane zostały najlepsze oferty – podkreśliła.

Lubelski oddział NFZ w 2011 r. na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dysponuje kwotą o 83 mln zł większą niż w roku 2010. Większość z tej nadwyżki – 29 mln zł – przeznaczona została na leczenie szpitalne, w tym szczególnie na onkologię i chemioterapię; 19 mln zł– na refundację leków; 13,8 mln zł – na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Postępowania konkursowe zostały już rozstrzygnięte. – Większość umów została już podpisana – zaznaczyła Bartoszek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum