Lubelskie: po kontroli NFZ w przychodniach

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2010 12:51

Za chorego ze schorzeniem kardiologicznym lub diabetologicznym, który korzysta z usług lekarza rodzinnego NFZ płaci miesięcznie 24 zł. Jest o co walczyć, bo to aż trzy razy więcej niż stawka za jednego pacjenta zapisanego w przychodni. Metody pozyskiwania wyższych stawek nie zawsze są czyste.

Lubelskie: po kontroli NFZ w przychodniach

Jak już informowaliśmy, NFZ sprawdzał świadczenia (7289 porad) związane z leczeniem cukrzycy lub chorób układu krążenia udzielone w I kwartale br. przez 78 świadczeniodawców POZ z całej Polski, w tym pięciu, wybranych losowo – na Lubelszczyźnie. W każdej przychodni kontrolerzy przeanalizowali wyrywkowo po 40 wizyt, które wykazywano jako przyjęcia pacjentów kardiologicznych i diabetologicznych.

Gazeta Wyborcza podaje, że bardzo często lekarze rozpoznawali cukrzycę lub chorobę kardiologiczną w oparciu na przykład tylko o pomiar ciśnienia tętniczego. Po takiej diagnozie w rubryce porada specjalistyczna wpisywali np. grypę, ale leczoną już u osoby mającej problemy z układem krążenia. Tym sposobem dostawali po 24 zł.

Bożena Janicka, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych była zaskoczona wynikami kontroli. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przestrzegała, żeby przy okazji negatywnych wniosków nie wylewać dziecka z kąpielą i nie zaniechać kontynuowania działań w zakresie opieki nad pacjentami z cukrzycą i chorobami krążenia w POZ.

– To bardzo ważne, żeby pacjent mógł nadal korzystać z rozszerzonego zakresu możliwości kontroli stanu zdrowia, dodatkowych badań diagnostycznych. Istotne jest również odciążenie systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – powiedziała Janicka.

Dodała również, że podziela pogląd prezesa NFZ, iż w przypadku, gdy jakaś poradnia ma nagle bardzo dużo pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia, wówczas płatnik ma obowiązek to sprawdzić i wyciągnąć konsekwencje w razie nadużyć.

Przypomnijmy, że za nieprawidłowości w tej materii NFZ nałożył na przychodnie kary pieniężne – łącznie w całej Polsce – 129,3 tys. zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum