Lubelskie: pierwsze szpitale zaczynają się ubezpieczać

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2012 20:16

Pierwsze szpitale na Lubelszczyźnie zaczynają się ubezpieczać na wypadek błędów lekarskich. Większość jednak liczy na to, że resort zdrowia zniesie uciążliwy obowiązek wprowadzony od początku roku. Apeluje o to też Konwent Powiatów Lubelszczyzny.

Szefów szpitali na Lubelszczyźnie poparli starostowie. Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego przyjął stanowisko dotyczące dodatkowego ubezpieczenia. Czytamy w nim, że Konwent oczekuje zmian w ustawie "poprzez wyłączenie ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych z katalogu ubezpieczeń obowiązkowych". Starostowie apelują, aby pozostawić wybór co do dodatkowego ubezpieczenia samym szpitalom.

Jak wyjaśnia Piotr Matej, szef SP ZOZ w Krasnymstawie, ponieważ placówka jest szpitalem akredytowanym i spełnia wszystkie najsurowsze wymogi, postanowił, że podpisze umowę. Koszt OC to 120 tys. zł. Ubezpieczenie od zdarzeń medycznych - 295 tys. A do tego trzeba jeszcze dodać wyższą płacę minimalną i składkę rentową.

Podobnie swoją decyzję argumentuje Piotr Rybak, dyrektor Szpitala Powiatowego w Łęcznej. Mimo że w ubiegłych latach nie zdarzały się przypadki błędów medycznych w szpitalu, lecznica jednak się ubezpieczyła. Zapłaciła 550 tys. zł. Jak podkreśla dyrektor, nie mógł sobie pozwolić, aby szpital pozostał bez takiego zabezpieczenia.

Więcej: http://lublin.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum