Lubelskie: pielęgniarki wybierają pracę za granicą

Autor: DM, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 25 października 2010 13:38

Według Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie w tym roku około 80 pielęgniarek wyjechało do pracy w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak informuje Andrzej Tytuła, sekretarz Okręgowej Rady Pielegniarek i Położnych (ORPiP) w Lublinie, od maja 2004 r. wydano już około 600 zaświaczeń o uznaniu kwalifikacji zawodowych.

– Takie zaświadczenie potrzebne jest pielęgniarkom do starania się o pracę w zawodzie w krajach UE – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Tytuła.

Według niego zainteresowanie wyjazdami do pracy za granicą rośnie.

– W tym roku wydaliśmy około 80 takich zaświadczeń – przypomina Tytuła.

Jego zdaniem pielęgniarek, które wybrały pracę za granicą, może być nawet więcej, ponieważ nie wszystkie pobierają zaświadczenia. Częśc z nich korzysta z oferty szkoleń, które organizowane są na miejscu w zachodnich ośrodkach medycznych.

Jak mówi nam Andrzej Tytuła, pielęgniarki wyjeżdżają do pracy w Niemczech, Szwecji, Anglii, czy Holandii. ORPiP w Lublinie podpisała też niedawno umowę o współpracy z firmą rekrutującą biały personel do pracy we włoskich szpitalach i domach opieki.

Sekretarz rady tłumaczy, że nie namawia pielęgniarek do wyjazdu, jednak daje im taką możliwość. I nie dziwi się, że ją wybierają. W krajach UE zarabiają nawet do 1,5 tys. euro – w Polsce czasami tylko 1,5 tys. zł.

Tymczasem według Marii Olszak-Winiarskiej, przewodniczącej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na Lubelszczyźnie, zaczyna brakować rąk do pracy.

– Najwięcej pielęgniarek potrzebnych jest na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii i anestezjologii. Są szpitale, gdzie na dyżurze nocnym jedna pielęgniarka ma pod opieką ponad 20 pacjentów – mówi Kurierowi Lubelskiemu Maria Olszak-Winiarska.

Według niej większość pielęgniarek w Lubelskiem to kobiety między 40. a 50. rokiem życia. Następczyń nie widać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum