Lubelskie: około połowa podmiotów POZ ma podpisane umowy na 2015 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2014 19:55

Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę podpisane umowy z NFZ na 2015 r. W województwie świadczenia w zastępstwie lekarza rodzinnego udzielać ma 51 placówek. Dla pacjentów uruchomiono też specjalną infolinię.

Lubelskie: około połowa podmiotów POZ ma podpisane umowy na 2015 r.
Fot. Archiwum

- Według stanu na godz. 16.30, umowy obowiązujące na 2015 r. ma 213 podmiotów POZ. Umów nie podpisało dotychczas 218 świadczeniodawców - poinformowała 31 grudnia PAP rzeczniczka Lubelskiego OW NFZ Małgorzata Bartoszek. Lubelski oddział NFZ będzie pracował do północy.

Wspomnianych 218 świadczeniodawców zrzeszonych w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców (wchodzącego w skład federacji Porozumienie Zielonogórskie). Ich umowy wygasają z końcem 2014 r. Środa jest ostatnim dniem, kiedy mogą je przedłużać.

Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Teresa Dobrzańska-Pielichowska powiedziała PAP, że lekarze nie będą w środę podpisywać umów z NFZ. - Na lekarzy wywierana jest ogromna presja, ale warunki umów się nie zmieniły, więc nie będą one podpisywane - podkreśliła.

Lubelski związek zrzesza prawie 700 lekarzy, a placówki POZ, w których pracują, obejmują ponad milion pacjentów, czyli około połowę mieszkańców Lubelszczyzny.

Dobrzańska-Pielichowska podkreśliła, że lekarze są otwarci na rozmowy i konstruktywny dialog nt. reformowania systemu ochrony zdrowia. Jak dotąd nie ustalony został termin rozmów.

Rzeczniczka NFZ zapewniła, że świadczenia w zakresie lekarza POZ będą zabezpieczone w każdym powiecie. Pacjentów z przychodni, które będą zamknięte, mają przyjmować Izby Przyjęć i SOR-y, a punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą przyjmowały również w dni powszednie w godz. od 8.00 do 18.00.

W całym województwie lubelskim umowy na świadczenie usług w zastępstwie lekarza rodzinnego podpisało 51 placówek: SOR-ów, Izb Przyjęć, punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W Lublinie pacjentów mają przyjmować trzy SOR-y, izby przyjęć w sześciu szpitalach oraz dwa punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Umowy o tzw. zastępstwo nie podpisały władze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, ponieważ jak tłumaczyły, tamtejszy SOR jest już bardzo obciążony.

Pacjenci zapisani do lekarzy, którzy nie otworzą gabinetów, mogą się także zgłaszać do tych placówek POZ, które mają aktualne umowy z NFZ. Za pierwszą poradę takiego pacjenta Fundusz zapłaci 45 zł. Pacjenci mogą również dokonać zmiany lekarza POZ, składając deklarację wyboru - tłumaczyła Bartoszek.

Listy przychodni POZ, które mają aktualne umowy z NFZ oraz jednostek, które świadczą usługi w zastępstwie lekarza rodzinnego, są opublikowane na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ.

Informacje o dostępnych punktach udzielających pomocy w ramach POZ mieszkańcy Lubelszczyzny mogą uzyskać pod bezpłatnym całodobowym numerem 987 uruchomionym przez wojewodę lubelskiego. Od godz. 16 w czwartek całodobową bezpłatną infolinię 800 804 003 uruchomi też lubelski NFZ.

W poniedziałek fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów, co oznacza, że w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. z nich. Najwięcej gabinetów ma być zamkniętych w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim. Tam do PZ należy ponad połowa lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum