Lubelskie: lekarze ordynują za dużo leków refundowanych?

Autor: dziennikwschodni.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2011 12:13

Ponad 600 tys. złotych kary muszą zapłacić lekarze z Lubelskiego, którzy w 2010 r. wypisali zbyt wiele recept na leki refundowane. To jeden z efektów ogólnopolskiej kontroli ordynacji lekarskiej.

Lubelskie: lekarze ordynują za dużo leków refundowanych?

W ciągu ostatnich tygodni Fundusz we wszystkich województwach sprawdził, czy lekarze prawidłowo prowadzili dokumentację lekarską i czy w minionym roku nie wypisali za dużo recept na leki refundowane. Najwięcej kontroli przeprowadzono w Mazowieckim OW NFZ (228), następnie w: Podkarpackim OW (156), Podlaskim OW (144), Pomorskim OW (143), Lubelskim (130) oraz Dolnośląskim OW (117).

Dziennik Wschodni informuje, że Lubelski NFZ ukarał lekarzy na łączną kwotę 600 tys. złotych.

Andrzej Ciołko, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie, tego typu kary uważa za absurd.

- Jeśli leki znajdują się na liście refundowanych, ograniczanie ich przepisywania pacjentom jest bez sensu - uważa.

Jak podaje NFZ, rocznie kontrolowanych jest 10 proc. losowo wybranych lekarzy wystawiających recepty refundowane.

- Głównie badana jest zgodność danych umieszczonych na receptach z prowadzoną dokumentacją medyczną oraz prawidłowość i zasadność wystawienia recepty. Przedmiotem kontroli nie jest natomiast ocena przeprowadzonego procesu diagnostycznego - podkreśla w rozmowie z nami Andrzej Troszyński, rzecznik centrali NFZ.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku NFZ wydał na leki refundowane ponad 8,5 mld zł. Najwięcej, bo ponad 5,1 mld zł, na refundację leków dla pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum