PAP/Rynek Zdrowia | 24-04-2019 20:37

Lubelskie: dodatkowe 38 mln zł z NFZ dla szpitali w regionie

Dodatkowe 38 mln zł skieruje w tym roku NFZ do szpitali w woj. lubelskim dzięki zmianie wycen świadczeń medycznych, dokonanej decyzją ministra zdrowia. Najwięcej pieniędzy, ponad 20 mln zł, trafi do szpitali powiatowych.

Średnio ryczałty placówek powiatowych zwiększą się o od 730 tys. zł do 1 mln 770 tys. zł, zależnie od poziomu szpitala. Fot. PTWP

- W wyniku między innymi porozumień ministra zdrowia z różnymi grupami zawodowymi i zwiększenia planu finansowego NFZ o 680 mln zł do woj. lubelskiego trafiło z tego 38 mln zł. Ta kwota zostanie przeznaczona na zwiększenie ryczałtów szpitali. Większość, ponad 20 mln zł, trafi do szpitali powiatowych - powiedział w środę (24 kwietnia) dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Karol Tarkowski.

- Są to pieniądze, które przede wszystkim mają poprawić sytuację pracowników służby zdrowia. Chodzi w szczególności o te grupy zawodowe, które nie były jeszcze objęte porozumieniami płacowymi, takie jak m.in. diagności laboratoryjni czy technicy elektroradiologii - dodał Tarkowski.

Podział pieniędzy między poszczególne szpitala ma nastąpić w najbliższych dniach. Średnio ryczałty placówek powiatowych zwiększą się o od 730 tys. zł do 1 mln 770 tys. zł, zależnie od poziomu szpitala. W Lubelskiem jest 21 szpitali powiatowych.

Podniesienie ryczałtów będzie wynikało ze zmiany wycen świadczeń medycznych, głównie w zakresie chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych. Zmiany wycen obejmują blisko połowę wszystkich świadczeń w szpitalach.

Tarkowski dodał, że są już pierwsze efekty wprowadzonej od 1 kwietnia zasady wykonywania operacji zaćmy oraz badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego bez limitów. W kwietniu - w stosunku do przełomu lutego i marca - nastąpił w Lubelskiem spadek średniego czasu czekania na operację zaćmy o 20 dni (ze 195 do 175 dni), na badania rezonansem magnetycznym - o 16 dni (z 204 do 188 dni), a tomografem komputerowym - o jeden dzień (z 61 do 60 dni).

- W przypadku operacji zaćmy są już takie placówki, jak na przykład w Lublinie szpital im. Wyszyńskiego, gdzie okres oczekiwania wynosi 22 dni. Jeśli chodzi o tomografię komputerową czas oczekiwania skrócił się tylko o jeden dzień, ale tu kolejki nie są długie, a są szpitale, jak w Białej Podlaskiej czy Radzyniu Podlaskim, gdzie czas oczekiwania na to badanie wynosi kilka dni - powiedział Tarkowski.

- Czas oczekiwania na rezonans magnetyczny jest jeszcze dosyć długi, najkrócej to około trzech miesięcy. Liczymy na to, że podmioty uruchomią dodatkowe zmiany, żeby tej diagnostyki wykonać więcej - dodał.

Lubelski oddział NFZ szacuje, że świadczenie w tym zakresie będą kosztowały w tym roku dodatkowo około 40 mln zł, jeśli placówki wykonają zadeklarowaną liczbę świadczeń. - Pieniądze są zabezpieczone w planie finansowym lubelskiego oddziału NFZ - zapewnił Tarkowski.

Podkreślił, że kolejki w zakresie tych świadczeń powinny sukcesywnie się zmniejszać. Przypomniał, że od listopada ubiegłego roku w Lubelskiem przybyły trzy nowe pracownie rezonansu magnetycznego, jedna nowa pracownia tomografii komputerowej i cztery placówki wykonujące operacje zaćmy.

PAP - Zbigniew Kopeć