Lubelskie: dodatkowe 38 mln zł dla szpitali w sieci

Autor: Dziennik Wschodni, RZ/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2019 09:44

Dodatkowe 38 mln zł z NFZ trafi do placówek szpitalnych w województwie lubelskim, które są w tzw. "sieci". Najbardziej skorzysta 21 szpitali powiatowych, które dostaną 20 mln zł.

Lubelskie: dodatkowe 38 mln zł dla szpitali w sieci
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W sumie placówki funkcjonujące w sieci szpitali w całym kraju otrzymają na kolejny okres rozliczeniowy o ponad 717 mln zł więcej na leczenie. Wyższe ryczałty to efekt zwiększonej wyceny świadczeń w zakresie chirurgii i interny oraz zmian wprowadzonych w katalogu wycen zabiegów chirurgii dziecięcej. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia po zwiększeniu funduszy do szpitali trafi ponad 23 mld zł.

Więcej: MZ - ponad 717 mln zł dodatkowo dla szpitali sieciowych, dyrektorzy mogą podwyższyć płace

Jak poinformowała Sylwia Wądrzyk-Bularz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, zdecydowana większość szpitali, bo aż 540 (na 586), otrzyma ryczałt na poziomie wyższym niż pierwotnie ustalony na 2019 rok. Kolejne 46 szpitali otrzyma ryczałt na poziomie pomiędzy 100 a 90 proc.

Pieniądze mają poprawić sytuację finansową grup zawodowych, które nie zostały objęte porozumieniami z resortem zdrowia m.in. diagnostów laboratoryjnych czy techników elektroradiologii.

Zdaniem dyrektorów szpitali powiatowych, podobnie jak związków zawodowych reprezentujących fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, dodatkowe pieniądze w tej skali nie rozwiążą ich problemów. Te dodatkowe fundusze oznaczają podwyżkę ryczałtu o niespełna 2-3 proc., podczas gdy postulaty szpitali powiatowych dotyczyły 15 proc. i nie zrekompensują wzrostu kosztów, najbardziej odczuwalnych dla szpitali powiatowych, które związane są ze wzrostem wynagrodzeń i brakami kadrowymi. Z kolei pracownicy żądają konkretów co do wysokości podwyżek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum