Lubelskie: blisko miliard zł długów szpitali, powstaje samorządowy plan naprawczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2019 18:01

Łączenie szpitalnych oddziałów świadczących takie same usługi przewidują założenia programu naprawy sytuacji szpitali podległych samorządowi woj. lubelskiego. Celem jest ograniczenie zadłużenia tych placówek, które wynosi już 910 mln zł.

Lubelskie: blisko miliard zł długów szpitali, powstaje samorządowy plan naprawczy
Fot. PTWP

Wstępne założenia działań naprawczych przyjął zarząd województwa lubelskiego - poinformował w środę (20 listopada) na konferencji prasowej wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. - Zaniedbania wieloletnie sprawiły, że mamy bardzo trudną sytuację w szpitalach wojewódzkich. Podobnie jest w innych województwach, ale wydaje się, że nasze szpitale są szczególnie zagrożone - podkreślił Wojciechowski.

- Musimy podjąć pewne działania, one może będą nawet czasami bolesne, ale niezbędne, żeby naprawić służbę zdrowia, żeby nie nastąpiła zapaść. Będziemy czynili wszystko, żeby żaden pacjent nie ucierpiał - dodał Wojciechowski.

Przyjęte założenia przewidują m.in. zmiany organizacyjne w szpitalach polegające na łączeniu jednostek spełniających te same funkcje. W pierwszej kolejności dotyczyć one będą komórek organizacyjnych niemedycznych, ale także oddziałów szpitalnych - zapowiedział dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w lubelskim urzędzie marszałkowskim Piotr Matej.

- Nie ma w tym projekcie likwidacji takiej czy innej komórki, jest ewentualne przemieszczenie pomiędzy jednostkami naszymi, wraz z potencjałem finansowym, technicznym i ludzkim - powiedział Matej.

Zaznaczył, że zmiany organizacyjne nie będą się wiązać ze zwolnieniami personelu. - Jest za mało pielęgniarek, żeby spełnić normy wynikające z przepisów prawa, ale mamy cztery neurologie i cztery urologie. W związku z tym personel będzie miał w pełni zatrudnienie, jeżeli tych jednostek będzie trzy - tłumaczył Matej.

- Wszyscy znajdą pracę, jeśli nie w tej jednostce to w innej, gdzie są potrzeby. To samo dotyczy lekarzy. Mamy przykłady, że lekarz pracuje w dwóch czy trzech miejscach, trzeba mu stworzyć warunki, żeby pracował w jednym, nie tracił czasu na przemieszczanie się - dodał Matej.

Analizie mają być poddane te oddziały, gdzie wykorzystanie łóżek szpitalnych nie przekracza 80 proc., planowane jest zwiększenie liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Szczegółowe plany reorganizacji przygotować mają dyrektorzy szpitali zobowiązanych do działań naprawczych. Na początku przyszłego roku projektowane zmiany mają być przedstawione do akceptacji NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum