Lubelskie: będzie protest OZZPiP

Autor: PM/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2010 13:45

Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych Regionu Lubelskiego przygotowuje się do ogólnopolskiego protestu.

Pielęgniarki i położne wraz ze starostami z województwa lubelskiego zapowiadają protesty przeciwko ustawie o działalności leczniczej w wersji zaproponowanej przez rząd.

Związek domaga się równego traktowania wszystkich świadczeniodawców w kraju, debaty publicznej w celu wypracowania nowego modelu systemu opieki zdrowotnej w kraju oraz wypłacenia lubelskim szpitalom wszystkich nadwykonań za ubiegłe lata. Stanowisko lubelskiego OZZPiP popierają starostowie województwa lubelskiego.

„Zarząd Regionu Lubelskiego OZZPiP i Konwent Starostów województwa lubelskiego (...) widzą konieczność dokonania głębokich zmian w systemie opieki zdrowotnej tak, aby powstrzymać proces upadku szpitali działających na terenie woj. lubelskiego” – można przeczytać w Stanowisku Zarządu Regionu Lubelskiego OZZPiP dotyczącym oceny projektu ustawy o działalności leczniczej.  „Fakt nieopłacania wszystkich zrealizowanych świadczeń, który sięga nawet 2008 roku w województwie lubelskim, przy finansowaniu wszystkich zrealizowanych usług w innych regionach, gdzie część środków pozostaje niewykorzystana,  traktujemy  jako sytuację patologiczną”.

– Chcemy obudzić Polskę. Jutro chcemy wysłać list otwarty do prezydenta RP, dziś wysyłamy listy do Senatu, Sejmowej Komisji Zdrowia, premiera Tuska i pani minister zdrowia – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Maria Olszak Winiarska, przewodnicząca Lubelskiego Regionu OZZPiP. – My nie mamy nic do stracenia. Nie może być tak, że regiony są traktowane nierówno. Cała wschodnia strona Polski jest traktowana po macoszemu...

Związkowcy uważają, że ustawa o działalności leczniczej doprowadzi do „uwłaszczenie wybranej grupy ludzi  na publicznym majątku wypracowanym przez pokolenia Polaków”. „Jesteśmy zdeterminowani i gotowi do podjęcia radykalnych działań, które zapobiegną tego typu przekształceniom” piszą w stanowisku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum