Lubelskie: NFZ odpowiada na uwagi samorządowców i dyrektorów szpitali

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 02 września 2010 18:23

Podstawą podziału i zwiększenia planu o dodatkowe środki finansowe, nie były starania i wnioski dyrektorów oddziałów NFZ, lecz obiektywne przesłanki, takie jak ustawowy algorytm podziału środków i wyrównanie wysokości planu finansowego na 2011 rok do wysokości planu bieżącego roku - wyjaśnia lubelski NFZ.

Jak informowaliśmy, w poniedziałek (30 sierpnia) samorządowcy i dyrektorzy szpitali z Lubelszczyzny skrytykowali szefa lubelskiego NFZ za to, że nie postarał się o większe środki na leczenie dla regionu na przyszły rok.

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ nie dostał ani złotówki z 857 mln zł z funduszu zapasowego NFZ, podzielonego niedawno pomiędzy regiony. Szpitale domagają się od NFZ zwrotu kosztów za nadwykonania. Chodzi o kwotę ponad 400 mln zł.

– Wyrównanie planów finansowych na 2011 rok do poziomu aktualnego planu na 2010 rok było jedynym kryterium podziału funduszu zapasowego i przeznaczenia go na zwiększenie planów finansowych 7 Oddziałów wojewódzkich NFZ – tłumaczą nam w lubelskim oddziale.

Przypominają, że dzięki nowemu algorytmowi podziału środków plan finansowy Lubelskiego OW NFZ na 2011 rok wynosi 3 178, 45 mln zł i jest wyższy od aktualnego planu na 2010 rok o 83 mln zł.

Lubelski oddział NFZ otrzymał także dodatkowe 137 mln zł w ramach zmiany planu roku bieżącego i podziału kwoty ponad 2,3 mld zł dodatkowych przychodów ze składek zdrowotnych na poszczególne oddziały NFZ.

Rzecznik urzędu podkreśla, że w tym przypadku podział środków także nie był uzależniny od starań dyrektorów oddziałów, ponieważ zastosowano obowiązujący algorytmu podziału zgodnie z którym lubelskie otrzymało 5,77% tej kwoty.

Z dodatkowej kwoty 112,16 mln zł zostało przeznaczone na pokrycie niedoboru środków na refundację cen leków spowodowanego wcześniejszym przeniesieniem funduszy z tej pozycji planu finansowego na zwiększenie nakładów na lecznictwo szpitalne.

Pozostała kwota zwiększenia, czyli 25,33 mln zł, została przeznaczona na lecznictwo szpitalne: 12,33 mln zł na finansowanie nowych programów lekowych wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia i zapłacenie nadwykonań za świadczenia nielimitowane za I kwartał br. oraz na koszty świadczeń z lat ubiegłych. Kolejne 13 mln zł rozdysponowano na częściowe rozliczenia nadwykonań świadczeń ratujących życie za 2009 rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum