Lubelskie: NFZ odpowiada lekarzom - nie straszcie pacjentów

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2011 10:12

Zdaniem Lubelskiego OW NFZ informacje podawane w ramach protestu lekarzy rodzinnych na Lubelszczyźnie były nieprawdziwe. We wtorek (12 lipca) część praktyk lekarskich zamknięto na znak protestu przeciwko nowym zasadom rozliczeń wprowadzonym przez NFZ.

Lubelskie: NFZ odpowiada lekarzom - nie straszcie pacjentów
Protesty był odpowiedzią Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, który wchodzi w skład Federacji Porozumienie Zielonogórskie, na postępowanie Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W lipcu br. system informatyczny płatnika nie przyjął do rozliczenia części pacjentów z praktyk rodzinnych. Odrzucił tych, którzy zapisali się do lekarzy niepracujących już w danej praktyce. System nie uwzględnił też pacjentów, którzy nie byli imiennie przypisani do konkretnych pielęgniarek i położnych w przychodniach.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zaprotestowali, ponieważ zmiana sposobu rozliczeń zmusza ich do ponownego zebrania tysięcy deklaracji od pacjentów.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Marek Kokoszka, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego OW NFZ, przedstawiane przez przedstawicieli LZLRP informacje dezinformują pacjentów i prowadzą do utraty poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa.

- Lubelski OW NFZ nie zamierza pozbawiać pacjentów opieki lekarskiej. Nie wypowiedział warunków zawartych umów świadczeniodawcom POZ, nie zmniejsza też poziomu finansowania, a wręcz odwrotnie: zgodnie z informacją zamieszczoną w Komunikacie Centrali NFZ z dnia 11.07.2011 r., planowane jest zwiększenie od 1 września 2011 r. nakładów na podstawową opiekę zdrowotną - zaznacza Kokoszka.

Jak zapewnia NFZ, wszystkie deklaracje wyboru lekarza złożone przez pacjentów w sposób zgodny z prawem są uznawane przez Fundusz. Za sprawowaną opiekę medyczną nad pacjentem świadczeniodawcy otrzymują finansowanie przewidziane zawartymi umowami, NFZ nie dokonał wstrzymania tych płatności.

Według płatnika, podjęta weryfikacja deklaracji wyboru niepracującego już perspnelu medycznego związana jest z ustawowym zobowiązaniem Funduszu do efektywnego i bezpiecznego gospodarowania środkami publicznymi, w tym do monitorowania celowości i zasadności wydawanych pieniędzy pochodzących ze składek osób ubezpieczonych.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy personel medyczny, do którego pacjent złożył deklarację wyboru objęcia opieką medyczną, przestał udzielać świadczeń u danego świadczeniodawcy, pacjent ma prawo dokonać powtórnego wyboru lekarza/pielęgniarki/położnej POZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum