PAP/Rynek Zdrowia | 05-01-2015 16:05

Lubelskie: 61 proc. przychodni POZ ma podpisane umowy na 2015 r.

61 proc. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miało w poniedziałek (5 stycznia) podpisane umowy z NFZ na 2015 r. Obejmują one opieką ok. 63 proc. mieszkańców województwa. Pozostali lekarze czekają na porozumienie z ministrem zdrowia.

Fot. Archiwum

Rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek poinformowała, że do poniedziałku umowy w zakresie POZ podpisało 61 proc. przychodni, w których pracuje 68 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - W ramach podpisanych umów aktualnie opieką objętych jest 63 proc. populacji - dodała Bartoszek.

Od piątku (2 stycznia) liczba świadczeniodawców, która podpisała umowy na 2015 r. wzrosła o 39. W piątek p.o. dyrektora Lubelskiego OW NFZ Andrzej Kowalik informował, że na 431 podmiotów realizujących umowy z zakresu POZ, umowy podpisały 222 (w tym 22 podmioty związane z Porozumieniem Zielonogórskim), które obejmują ok. 56 proc mieszkańców województwa.

Lekarze, którzy nie podpisali umów, są zrzeszeni w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców, wchodzącym w skład Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Ich umowy wygasły z końcem 2014 r.

Wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców Marek Sobolewski powiedział PAP, że lekarze czekają na rozmowy z ministrem zdrowia. - Jesteśmy gotowi do rozmów. Jest kilka spraw do omówienia, m.in. nie możemy się zgodzić na to, żeby umowy, które podpiszemy, mogły być dowolnie zmienione przez NFZ - wskazał.

NFZ zapewnia, że świadczenia w zakresie lekarza POZ są zabezpieczone w każdym powiecie w województwie lubelskim. Wszystkie umowy podpisano w powiatach łukowskim, ryckim i parczewskim.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie biłgorajskim, gdzie spośród 18 praktyk POZ tylko jedna przedłużyła umowę na 2015 r.; obejmuje ona ok. 8 proc mieszkańców powiatu.

Pacjentów z powiatu biłgorajskiego przyjmowano m.in. w szpitalach w Biłgoraju i Tarnogrodzie prowadzonych przez spółkę Arion Szpitale. W poniedziałek do południa poradnie uruchomione na podstawie umowy z NFZ w tych placówkach  przyjęły 95 pacjentów.

- Zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów. W Biłgoraju przyjmuje dwóch internistów i pediatra, a w Tarnogrodzie - jeden internista. Pacjenci przyjmowani są na bieżąco, nie trzeba czekać dłużej niż 10-15 minut - powiedziała kierowniczka działu organizacji szpitala w Biłgoraju Barbara Nizio.

W powiecie radzyńskim na 14 przychodni POZ, umowy na 2015 rok podpisały dwie, które obejmują opieką 11 proc. mieszkańców powiatu.

Pacjentów przyjmowano w szpitalu w Radzyniu Podlaskim, w którym obok istniejącej wcześniej przychodni POZ zostały otwarte dodatkowe gabinety. - W piątek przyjęliśmy 86 pacjentów z innych praktyk, w poniedziałek zgłasza się podobna liczba. Przyjmuje dwóch lekarzy, po południu dojdzie trzeci, bo tworzy się kolejka. Trzeba czekać na przyjęcie dwie do trzech godzin - poinformował PAP dyrektor szpitala Marek Zawada.

W całym województwie lubelskim, w zastępstwie lekarza rodzinnego, pacjenci mogą skorzystać z usług 49 świadczeniodawców, którzy prowadzą 15 SOR-ów, 19 Izb Przyjęć, oraz 26 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które przyjmują pacjentów całą dobę.

NFZ zapowiedział też rozmowy ze stacjami pogotowia ratunkowego ws. wydelegowania dodatkowych karetek (bez szkody dla zespołów ratunkowych) do świadczenia pomocy w zakresie POZ w domu pacjenta. Fundusz chce też nawiązać współpracę z ambulatoriami przy jednostkach wojskowych - w Lublinie, Zamościu i Hrubieszowie.

Listy przychodni POZ, które mają aktualne umowy z NFZ, oraz jednostek, które świadczą usługi w zastępstwie lekarza rodzinnego, są opublikowane na stronie internetowej lubelskiego oddziału NFZ. Opublikowana jest także lista POZ, które nie mają aktualnej umowy. Lubelski Fundusz uruchomił też całodobową bezpłatną infolinię 800 804 003. Informacje o dostępnych punktach udzielających pomocy w ramach POZ mieszkańcy Lubelszczyzny mogą też uzyskać pod bezpłatnym całodobowym numerem 987 uruchomionym przez wojewodę lubelskiego.