Lubelski NFZ kontroluje i karze

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: TOK FM/Rynek Zdrowia   • 23 września 2009 18:25

Ponad sto kontroli przeprowadził w tym roku Lubelski Oddział NFZ. Łącznie nałożył kary na kwotę 100 tys. zł. Szpitale walczą o każdą złotówkę, negocjują, chcą anulowania kar lub rozłożenia ich na raty.

Lubelski NFZ kontroluje i karze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oprócz kar lecznice zmagają się ze zwrotem nienależnie pobranych pieniędzy – informuje TOK FM. W przypadku Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu przedmiotem sporu placówki z NFZ jest kwota półtora miliona złotych.

Najwyższe kary, w opinii Karola Ługowskiego, rzecznika NFZ w Lublinie, zostały nałożone na szpitale za wykazywanie do zapłaty świadczeń niezgodnych z umową, co powodowało zawyżanie przekazywanych im kwot.

Kontrole wykazały również, że pacjentów przyjmowali nie ci lekarze, którzy powinni. Jako przykład Ługowski podaje przypadek, w którym zgłaszany w harmonogramie specjalista radiolog nie był w ogóle zatrudniony w przychodni, a świadczenia udzielał technik radiolog.

NFZ nałożył też kary za nieprzekazanie mu informacji o kolejce pacjentów oczekujących na dany zabieg. Lekarze uważają, że Fundusz Zdrowia kary nakłada, ale sam ich nie ponosi odpowiedzialności. Ich zdaniem, choć za to, że nie chce by za to, że nie chce płacić za nadwykonania.

Fundusz zapowiedział, że w tym roku pieniędzy za nadwykonania nie będzie. Szpitale zareagowały ograniczeniem przyjęć pacjentów. Chcą też walczyć o pieniądze za nadwykonania z poprzednich lat będzie walczyć w sądzie.

Chcą też by sąd wymierzył Funduszowi karę za to, że nie chce płacić za leczenie chorych.

Walka przed sądami trwa latami.

– Jesteśmy w tej chwili na etapie finalizowania postępowania sądowego za rok 1999. Dziesięć lat upłynęło, a my się dalej kłócimy o 10 milionów złotych – powiedział TOK FM Marek Wójtowicz, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum