Lubartów: szpital w poważnych tarapatach

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2010 14:20

Z powodu niskiego kontraktu z NFZ Szpital Specjalistyczny w Lubartowie nie jest w stanie przyjąć wszystkich pacjentów.

Lubartów: szpital w poważnych tarapatach

Dyrekcja placówki, by poprawić kondycję szpitala, zapowiada także redukcję zatrudnienia. Lubartowski szpital ma około 17 mln złotych długu. Coraz trudniejsza sytuacja spowodowana jest z jednej strony niezapłaconymi nadwykonaniami a z drugiej zdecydowanie niższymi kontraktami na 2010 rok.

Według informacji jakie uzyskał portal rynekzdrowia.pl od dyrektora szpitala Waldemara Dudziakana przykład tegoroczny kontrakt na profilaktyczne programy zdrowotne jest niższy o 33,4 procent w stosunku do roku minionego a wartość kontraktu w zakresie ratownictwa medycznego jest niższa o 0,24 proc. Nadwykonania niezapłacone przez NFZ za drugą połowę roku 2008 to kwota ponad 2 mln a za rok ubiegły to prawie 3,5 mln.

– Wszystko to powoduje, że czeka nas trudny rok, o czym zresztą informowałem organ założycielski w czasie, kiedy toczyły się rozmowy z Lubelskim Odziałem Wojewódzkim NFZ na temat kontraktowania świadczeń. Mówiłem wtedy, że propozycje NFZ praktycznie oznaczają, że na rok bieżący zmuszeni jesteśmy przygotować „plan przetrwania”. Gdzie głównie będziemy szukać oszczędności? Przede wszystkim ścisłe przestrzeganie realizowanych świadczeń zdrowotnych do poziomu zapisanego w umowach z NFZ, za wyjątkiem, oczywiście, procedur ratujących życie – stwierdza dyrektor Dudziak.

Od ubiegłego roku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, działa w lubartowskim szpitalu zespół ds. przyjęć pacjentów oczekujących na udzielanie świadczenia zdrowotnego. Placówka stara się także przystosować zasoby, którymi realizować będzie kontrakt do jego warunków.

– Dodatkowo reorganizujemy pracę niektórych oddziałów. Będziemy oszczędzać na dyżurach lekarzy. Analizować będziemy koszty wykonywanych procedur medycznych. Prowadzimy trudne rozmowy w celu ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek. Już nie podpisaliśmy umów o pracę z osobami zatrudnionymi na czas określony. Wypowiedzieliśmy część umów z osobami, które nie pozostaną bez środków do życie, posiadającymi jakieś źródło dochodów. Pamiętać jednak musimy, by wszystkie te działania oszczędnościowe nie pogarszały jakości opieki nad naszymi pacjentami – dodaje dyrektor Dudziak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum