Łowicz: komu kontrakt na usługi transportu medycznego?

Autor: Polska Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 11:10

Dotychczasowy podwykonawca usług transportu medycznego chce przejąć świadczenie usług w łowickim szpitalu.

ZOZ w Łowiczu ma podpisany kontrakt z NFZ na ratownictwo medyczne do końca lutego 2010 roku. Szpital zapewnia obsadę lekarską, miejsce postoju oraz bazę socjalną. Karetki i kierowców oferuje podwykonawca – Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Od marca 2010 roku szpital planował podpisać umowę z NFZ na samodzielne świadczenie usług. To zdaniem dyrekcji,  poprawi sytuację finansową zadłużonego szpitala.

Starostwo Powiatowe w Łowiczu, organ założycielski placówki, zaplanowało zakup  nowoczesnych ambulansów, za prawie 1,3 mln złotych. 750 tys. zł to dofinansowanie z ministerstwa zdrowia. Jednak o przejęcie od szpitala zadań z zakresu ratownictwa medycznego walczy dotychczasowy podwykonawca, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Zdaniem Janusza Morawskiego, zastępcy dyrektora ds. medycznych WSRM, ratownictwo medyczne powinno być odseparowane od szpitala, bo dochodzi do patologii.

– Ambulanse zamiast ratować ludziom życie, wykorzystywane są np. do transportu międzyszpitalnego – stwierdził Morawski, dodając, że szpital nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej obsady karetek.

Andrzej Grabowski, dyrektor łowickiego szpitala, odpowiada, że jeśli wygra konkurs, od 1 marca karetkami będzie jeździć kadra medyczna z najwyższej półki.

Według łódzkiego oddziału NFZ, najmniej istotnym elementem branym pod uwagę przy wyborze oferenta usług, będzie cena:

– Najważniejsze będą kwalifikacje personelu oraz sprzęt i wyposażenie - stwierdził Eugeniusz Kacprzyk, wicedyrektor ds. spraw mundurowych w NFZ w Łodzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum