Losy reformy szpitali przesądzone? Tomasz Latos mówi wprost: tej ustawy już raczej nie będzie

Autorzy: Piotr Wróbel; Paulina Gumowska • Źródło: Rynek Zdrowia11 sierpnia 2022 05:30

Ważą się losy ustawy, która miałaby zreformować szpitale. Chociaż nie poznaliśmy jej ostatecznego kształtu, wiele wskazuje na to, że projekt może trafić do zamrażarki. Tak przynajmniej wynika z doniesień „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Tomasz Latos, poseł PiS pytany przez nas o sprawę, mówi wprost: tej ustawy już raczej nie będzie.

Losy reformy szpitali przesądzone? Tomasz Latos mówi wprost: tej ustawy już raczej nie będzie
Tomasz Latos od początku wskazywał wady w planowanej reformie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • "Gazeta Wyborcza" we wtorek, a "Dziennik Gazeta Prawna" w środę opisały losy ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa 
  • Z artykułów wynika, że szanse na jej uchwalenie w obecnej kadencji są marne. Drugi scenariusz przewiduje radykalne okrojenie ustawy, m.in. wycofanie się z powstania Agencji Rozwoju Szpitali 
  • Jeszcze pod koniec lipca minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z nami zapewniał, że sierpień jest miesiącem, w którym będą trwały prace nad projektem ustawy, tak by we wrześniu mogła zostać uchwalona
  • Teraz Tomasz Latos, poseł PiS i szef sejmowej Komisji Zdrowia, odnosząc się do doniesień medialnych mówi nam: tej ustawy raczej nie będzie 

Adam Niedzielski: ustawa musi zostać uchwalona we wrześniu 

Uporządkujmy sytuację i przypomnijmy, co mówił Adam Niedzielski. W rozmowie z nami przyznał, że po wysłuchaniu uwag środowiska resort zastanawia się teraz, "jak ten projekt powinien zostać ostatecznie sformułowany, żeby mógł trafić na ścieżkę legislacyjną z przekonaniem, że tę ścieżkę legislacyjną przejdzie”. 

- Mamy dużo lęków wokół powołania Agencji Restrukturyzacji Szpitali. Ten argument w ostatnim okresie nabiera znaczenia, bo mamy taką a nie inną sytuację ekonomiczną, która nakazuje się zastanowić, czy to jest dobry czas na tworzenie nowych instytucji publicznych. Myślimy więc nad przeformułowaniem ustawy w tym aspekcie – precyzował.

I choć przyznał, że "nad ustawą trzeba jeszcze popracować" wskazując, że prace będą trwały w sierpniu, pytany o to, czy podtrzymuje, że ustawa wejdzie w życie w tym roku, powiedział: Do tego zobowiązują nas kamienie milowe. Ustawa musi zostać uchwalona do końca września.

Reforma szpitali trafi do zamrażarki? 

Skąd rozbieżność między tym, co zapowiedział minister zdrowia pod koniec lipca, a najnowszymi doniesieniami medialnymi? Kilka dni temu miało dojść do spotkania ministra zdrowia z posłami Prawa i Sprawiedliwości z sejmowej Komisji Zdrowia. Parlamentarzyści mieli przekonywać Adama Niedzielskiego, że ustawa w obecnym kształcie nie ma szans na poparcie w Sejmie. Właśnie po tym spotkaniu wysnuto wniosek, że ustawa prawdopodobnie zostanie zamrożona.

Jak wskazuje „Gazeta Wyborcza” powołując się na posła PiS, ustawy nie ma „w agendzie rządowej i w najbliższym czasie nie będzie”. Gazeta dopytała więc, co w takim razie z kamieniem milowym? Wskazywał na to również minister zdrowia. - Mamy też pewne wymogi dotyczące kamieni milowych w KPO, które powodują, że musimy dostarczyć rozwiązania, które będą odpowiadały na potrzebę restrukturyzacji szpitali w złej sytuacji finansowej- mówił minister.   

– Nie wiem, po kiego diabła w ogóle wpisywali to do KPO. Jakoś trzeba będzie wybrnąć – wskazywał poseł PiS w rozmowie z „Wyborczą”.

Inny z naszych rozmówców snuje przypuszczenia, że słowa ministra Niedzielskiego mogły być celowym wybiegiem. - Chciał wywrzeć presję, jak się okazuje nieudaną - mówi nam. 

Tomasz Latos: nie ma żadnego buntu

Wśród posłów PiS, którzy uczestniczyli w spotkaniu z ministrem, był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Polityk przyznaje w rozmowie z nami, że posłowie byli pytani przez ministra zdrowia o opinię na temat możliwości wprowadzenia ustawy. - Nie ma żadnego buntu, po prostu przedstawiliśmy panu ministrowi w dyskusji nasze uwagi. Nikt nie pisze listów, nie protestuje - zamyka temat.

Posła, o to co dzieje się wokół ustawy pytamy nie tylko dlatego, że jest przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia. Uczestnicząc jako panelista w konferencjach medycznych jeszcze na etapie tworzenia ustawy wyrażał wątpliwości, czy ustawa w takim kształcie, w jakim została poddana konsultacjom, będzie w ogóle procedowana.

- Moje doświadczenie polityczne i wiedza o funkcjonowaniu ochrony zdrowia uzyskana podczas kilkunastoletniej pracy w Parlamencie podpowiadała mi, że ustawy w takim kształcie, jak pierwotnie zaplanowany, nie będzie. Od początku mówiłem, że nie przewiduję, żeby ta ustawa uzyskała zielone światło do procedowania w Sejmie - mówi.

- Ważne jest, abyśmy realizowali rozwiązania, które pomogą polskim szpitalom. Nie ma wątpliwości, że wsparcie finansowe różnych programów restrukturyzacyjnych jest pożądane, natomiast daleko idące zmiany organizacyjne nie - ocenia.

Czy możliwe, że ustawa w ogóle nie pojawi się już w Sejmie? - Uważałem od dawna, że ta ustawa wymaga zmian i nie powinna być uchwalana - odpowiada poseł Latos, dając do zrozumienia, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy.

- Tej ustawy już raczej nie będzie - przewiduje Tomasz Latos.

Dzisiaj argumentem za jej wprowadzeniem pod obrady Sejmu nie jest już nawet przesunięcie przez Ministerstwo Zdrowia zapowiadanej w ustawie oceny szpitali na 2023 rok.

- Uważam, że teraz najlepszym ruchem będzie wyjęcie z niej rozwiązań korzystnych dla szpitali w trudnej sytuacji finansowej - zaznacza przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Jego zdaniem szpitalom potrzebna jest przede wszystkim nowa forma wsparcia finansowego, zapewnienie taniego finansowania powiązane z restrukturyzacją. - Oczywiście po przedstawieniu rzetelnie napisanych i wykonywanych programów restrukturyzacyjnych. Gdyby były na nie pieniądze, z pewnością takie rozwiązania byłyby dobrze przyjęte przez dyrektorów szpitali - rozważa, wskazując możliwy kierunek dyskusji.

- Jeśli zastanawialibyśmy się nad takim rozwiązaniem, warto najpierw pytać o zdanie na temat dobrych menedżerów zarządzających szpitalami - podsumowuje.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum