Losy przyszpitalnej poradni przesądzone? Posłanka Dziuk zapowiada konieczność zmiany prawa

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia, gwarek.com.pl, tarnowskiegory.naszemiasto.pl28 września 2022 15:00

Czy dojdzie do przeniesienia poradni specjalistycznych w Tarnowskich Górach w inne miejsce, do którego pacjentom będzie trudniej się dostać? Ta sprawa wywołuje ogromną dyskusję. Prezes szpitala mówi, że działa zgodnie z przepisami i obawia się o utratę kontraktu z NFZ. Pochodząca z Tarnowskich Gór posłanka Barbara Dziuk, która włączyła się w dyskusję, uważa, że to działanie "na szkodę pacjentów i rozwoju szpitala".

Losy przyszpitalnej poradni przesądzone? Posłanka Dziuk zapowiada konieczność zmiany prawa
Czy dojdzie do likwidacji przyszpitalnej przychodni? Fot. WSA/Facebook
  • Czy przeniesienie specjalistycznych poradni przyszpitalnych z ul. Opolskiej w Tarnowskich Górach, w inne miejsce (oddalone od centrum miasta, w pobliże szpitala powiatowego) spowoduje, że pacjenci w mieście będą zmagali się z trudniejszym dostępem do lekarzy?
  • Walka o zachowanie poradni w dotychczasowej lokalizacji trwa. Prezes szpitala w Tarnowskich Górach, który podjął decyzję o przeniesieniu tłumaczy, że działa zgodnie z prawem. Przepisy mówią bowiem o tym, że "poradnia przyszpitalna musi być zlokalizowana przy samym szpitalu lub co najmniej w tej samej dzielnicy"
  • W sprawę mocno zaangażowała się posłanka Prawa i Sprawiedliwości, tarnogórzanka Barbara Dziuk, która zorganizowała konferencję prasową. Podkreśla, że "jest zaskoczona postawą prezesa"
  • - Nie może ujść z pola widzenia fakt, iż przeniesienie lokalizacji poradni [...] pozbawi osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne możliwości swobodnego dostępu do opieki ambulatoryjnej — uważa Dziuk
  • Posłanka PiS zapowiedziała, że wspomniany przepis ma zostać doprecyzowany. "Pracujemy nad reformą szpitalnictwa" - mówiła, cytowana przez portal tarnowskiegory.naszemiasto.pl

Przeniesienie przyszpitalnych przychodni. "Jestem zaskoczona postawą prezesa"

Ogromną burzę wywołała decyzja prezesa Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach Sebastiana Grabowskiego, dotycząca przeniesienia specjalistycznych poradni z ul. Opolskiej na ul. Pyskowicką, czyli w miejsce znacznie bardziej oddalone od centrum miasta, ale w pobliżu szpitala. W sprawę zaangażowała się aż posłanka Barbara Dziuk. 

Jak podkreśla prezes, to działania zgodne z obowiązującym prawem. W oświadczeniu, które otrzymał Rynek Zdrowia, Grabowski przypomina o obowiązujących przepisach (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych), które mówią, że "poradnia przyszpitalna musi być zlokalizowana przy samym szpitalu lub co najmniej w tej samej dzielnicy". Ten przepis wszedł w życie w 2017 roku (za jego wprowadzeniem głosowało 230 posłów). 

Tymczasem szpital znajduje się w Starych Tarnowicach, czyli ok. 3,5 km od dotychczasowej lokalizacji przychodni (ul. Opolska).  

- Nie może ujść z pola widzenia fakt, iż przeniesienie lokalizacji poradni [...] pozbawi osoby starsze, schorowane i niepełnosprawne możliwości swobodnego dostępu do opieki ambulatoryjnej. Państwo polskie, zwłaszcza po długotrwałej pandemii COVID-19, kiedy to dostępność do świadczeń medycznych była mocno ograniczona, winno w chwili obecnej podejmować wszelkie działania zmierzające do zwiększenia zakresu dostępności do tychże świadczeń, które były w znacznej części niedostępne przez ostatnie dwa lata — podkreśla w swoim oświadczeniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Dziuk.

Zorganizowała w mieście we wtorek, 27 września, konferencję prasową, w której udział wziął także m.in. prezes tarnogórskiej lecznicy. 

Jak podkreśliła w rozmowie telefonicznej z Rynkiem Zdrowia, "dobro pacjenta jest dla niej zawsze najważniejsze". 

— Jestem zaskoczona postawą prezesa Sebastiana Grabowskiego, który po rozmowie wyjaśniającej ze mną problem przesyła pismo z prośbą o pomoc w zachowaniu przychodni przy ul. Opolskiej. Ale nie czekając na podjęte moje czynności w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia dąży do likwidacji tych poradni — napisała posłanka Prawa i Sprawiedliwości we wspomnianym wcześniej oświadczeniu, które zostało opublikowane na Facebooku. 

Posłanka przyznała, że o wszystkim dowiedziała się od personelu placówki i od pacjentów, dzięki którym — jak podkreśla w udostępnionym piśmie — "powstrzymano proceder przez weekend. Sprzęt i dokumentację chciano przewieźć do siedziby szpitala powiatowego przy ul. Pyskowickiej". 

Prezes szpitala apeluje do posłanki o wsparcie. Chodzi o zmiany w prawie

Jak na te zarzuty odpowiada sam prezes szpitala w Tarnowskich Górach? 

- Wystąpiłem do pani poseł Barbary Dziuk z wnioskiem o wsparcie mojej inicjatywy zmian w prawie, umożliwiającej stworzenie większej dostępności do realizacji świadczeń dla pacjentów w dwóch lokalizacjach w ramach jednej umowy sieciowej z NFZ. Jednak do dnia dzisiejszego [27 września - przyp. red.] nie otrzymałem odpowiedzi na mój apel - wyjaśnia Sebastian Grabowski. 

—  Stąd podejmowanie działań, które również oceniam negatywnie, ale poprzez to, że nie stoją w sprzeczności z wymaganiami stawianymi przez naszego płatnika, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, zapewniają ciągłość udzielania świadczeń oraz utrzymanie na dotychczasowym poziomie zatrudnionego personelu — dodaje. 

We wspomnianym wniosku, który prezes Grabowski wystosował do posłanki Barbary Dziuk, możemy przeczytać, że placówka została poinformowana o tym, że "może nie zostać zawarta umowa na przedmiotowe poradnie przy ul. Opolskiej 21 w ramach kontraktu sieciowego w roku 2023 z uwagi na weryfikację, jakiej ma dokonać NFZ kierując się zapisami art. 5 pkt 28a" (chodzi o przytaczaną wcześniej kwestię lokalizacji - przyp. red.]. 

Lokalny portal "Gwarek" informował na swoich łamach, cytując rzecznika WSP w Tarnowskich Górach Sławomira Głaza, że "NFZ o nim [tzw. zapisie lokalizacyjnym - przyp. red.] przypomniał i musieliśmy się dostosować do wymogów prawa". 

W poniedziałek, 26 września, portal otrzymał jednak odpowiedź ze śląskiego oddziału NFZ, z której wynika, że żadnej kontroli w ostatnim czasie nie było w tarnogórskiej placówce. 

"Co do przenosin poradni. Na wniosek dyrektora szpitala z dnia 31 sierpnia, dyrektor śląskiego OW NFZ wyraził zgodę na zmianę miejsca udzielania świadczeń w zakresie urologii oraz położnictwa i ginekologii [...] 15 września wpłynął do nas również wniosek dyrektora szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach w sprawie zmiany miejsca udzielania świadczeń poradni kardiologicznej i endokrynologicznej [...]. Wniosek ten aktualnie jest analizowany" - tak brzmi odpowiedź śląskiego oddziału Funduszu. 

Barbara Dziuk zapowiedziała doprecyzowanie przepisów

W oświadczeniu szpitala przeznaczonym dla mediów, które załączamy na końcu niniejszego tekstu, prezes Sebastian Grabowski dodaje, że placówka jest "obecnie w trakcie przygotowywania się do ponownej akredytacji, której jednym z wymogów jest śledzenie tzw. follow-upów (odroczonych skutków zabiegów) dla zwiększania przeciwdziałania niepożądanym skutkom mogącym wystąpić u pacjenta po zabiegu".

Prezes odnosi się także do powodów przeniesienia wspomnianych poradni specjalistycznych:

  • "Przeniesienie poradni zabiegowych [...] jest ściśle związane ze zwiększeniem kontroli nad udzielanymi świadczeniami [...]. Poradnie zabiegowe wymagają pogłębionej diagnostyki, którą spółka jest w stanie zapewnić poprzez rozbudowane posiadane zaplecze diagnostyczno-zabiegowe w szpitalu, dające możliwość kompleksowego i szybkiego diagnozowania, bez narażania pacjenta na ewentualne transporty między lokalizacjami"
  • "Przenosiny poradni endokrynologicznej i kardiologicznej były wymogiem stawianym przez NFZ" 

Posłanka Barbara Dziuk w trakcie wspomnianej konferencji prasowej zapowiedziała, że przepisy w tym względzie mają być doprecyzowane. "Pracujemy nad reformą szpitalnictwa" - mówiła, cytowana przez portal tarnowskiegory.naszemiasto.pl. 

"Jestem otwarty na dialog i ze stroną społeczną, i z panią poseł. Mam nadzieję, że mój wniosek o spotkanie w przyszłym tygodniu lub następnym w dyrekcji Narodowego Funduszu Zdrowia przyniesie możliwość rozwiązania tej trudnej sytaucji - powiedział, dla TG Nasze Miasto, prezes Grabowski. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum