Łomża: szpital wojewódzki wróci do dawnej działalności za miesiąc?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2020 08:50

Podlaski samorząd chce rozmawiać z resortem zdrowia o powrocie Szpitala Wojewódzkiego w Łomża do normalnej pracy. Obecnie placówka jest jednym z dwóch szpitali jednoimiennych w regionie.

- Bardzo byśmy chcieli, żeby już na początku czerwca szpital w Łomży nie był szpitalem jednoimiennym - powiedział marszałek Artur Kosicki. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Przekształcenie szpitala w Łomży w jednoimienny od początku wywołało protesty społeczne mieszkańców.  Argumentowano, że przekształcenie ogranicza dostęp mieszkańcom do świadczeń zdrowotnych, podnoszono też, że placówka nie jest przystosowana do opieki nad pacjentami z koronawirusem.

13 maja zarząd województwa wystosował wniosek do wojewody, aby cofnął swoją wcześniejszą decyzję o przekształceniu łomżyńskiego szpitala w jednoimienny. Uzasadniono to ogólnie małą liczbą pacjentów z koronawirusem przyjętych dotychczas w tej placówce (do 10 maja przyjęto 22 pacjentów, u 13 z nich potwierdzono koronawirusa; w szpitalu jest 476 łóżek).

Pismo zarządu województwa w czwartek wpłynęło do urzędu wojewódzkiego w Białymstoku. Służby wojewody podlaskiego poinformowały, że od ubiegłego tygodnia wojewoda Bohdan Paszkowski prowadzi konsultacje w sprawie łomżyńskiego szpitala z różnymi podmiotami i instytucjami, w tym także z Ministerstwem Zdrowia. Dodano, że decyzje będą podejmowane "tak szybko, jak będzie to możliwe".

- Bardzo byśmy chcieli, żeby już na początku czerwca szpital w Łomży nie był szpitalem jednoimiennym, ale proszę tę datę traktować naprawdę jeszcze tak na roboczo -  powiedział w czwartek (14 maja) marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podczas konferencji prasowej online.

Dodał, że nie ma powodów ani faktycznych, ani jakichkolwiek innych, aby szpital w Łomży dalej był jednoimienny.

- Oczywiście jesteśmy cały czas przygotowani do tego, że różnie może się sytuacja rozwinąć, ale uważamy, że szpital jest na tyle gotowy, że sobie poradzi jeżeli będzie więcej zakażeń i trzeba będzie w większym zakresie obsługiwać pacjentów COVID-owych, bądź też  (...) może spokojnie świadczyć usługi w ramach zwykłej działalności z pacjentami z Łomży i okolic - mówił marszałek Kosicki.

Podkreślał, że od początku przekształcenia szpitala w Łomży samorząd regionu był zaangażowany w to, by - jak to określił skutki wyłączenia tego szpitala były jak najmniejsze.

W środę (13.05) minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że wraz z hamowaniem epidemii koronawirusa system szpitali jednoimiennych będzie modyfikowany. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował w czwartek (14.05), że powstanie plan przywracania szpitalom jednoimiennym ich wcześniejszej roli i gdy będzie gotowy, zostanie przedstawiony dyrektorom i pracownikom przekształconych szpitali.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował także, że liczba szpitali jednoimiennych ma być ograniczana przede wszystkim w tych regionach, gdzie działa więcej niż jeden taki podmiot. Dodał, że analizowane są też takie zmiany organizacyjne, aby niektórych szpitalach jednoimiennych wyodrębnić działalność zakaźną i uruchomić inną działalność szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum