Łomża: pielęgniarki z centrum medycznego mogą już wypisywać recepty

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2016 20:36

Osiem pielęgniarek i dwie położne z Łomżyńskiego Centrum Medycznego ukończyło specjalistyczny kurs z zakresu ordynowania leków i wypisywania recept.

Kurs specjalistyczny ukończyło osiem pielęgniarek i dwie położne pracujących w Łomżyńskim Centrum Medycznym. Fot. Archiwum

Jak informuje łomżyńska placówka, egzamin przeprowadzony pod nadzorem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży odbył się 15 stycznia w siedzibie Łomżyńskiego Centrum Medycznego. Kurs specjalistyczny ukończyło osiem pielęgniarek i dwie położne pracujące w ŁCM. 

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r., pielęgniarki i położne zyskały nowe uprawnienia do wystawiania recept na określone grupy leków oraz zleceń na wyroby medyczne i skierowań na badania diagnostyczne.

Te, które posiadają dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo bądź położnictwo lub tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, będą mogły samodzielnie ordynować leki określone w rozporządzeniu ministra zdrowia i wystawiać na nie recepty oraz ordynować wyroby medyczne i wystawiać stosowne zlecenia.

Natomiast pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia lub tytuł specjalisty pielęgniarstwa będą mogły wypisać recepty i zlecenia na wyroby medyczne na zlecenie lekarza w ramach tzw. kontynuacji leczenia (np. dla osób przewlekle chorych).

Ponadto obie grupy zawodowe pielęgniarek będą mogły wystawiać skierowania na wybrane badania laboratoryjne oraz zdjęcie RTG klatki piersiowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum