Łomża: jaka jest definicja "zagrożenia życia"?

Autor: Gazeta Współczesna/ Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 12:00

Szpital Wojewódzki w Łomży od kilku tygodni przyjmuje pacjentów tylko w stanach zagrażających życiu. Przyczyna jest taka sama, jak w szpitalach białostockich czy gdańskich: brak pieniędzy za tzw. nadwykonania.

Łomża: jaka jest definicja "zagrożenia życia"?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zastępca dyrektora placówki Jan Bajno przyznaje, że sytuacja jest bardzo trudna a szpital stosuje na razie sprawdzoną przez inne szpitale metodę, czyli przyjmuje jedynie pacjentów w stanach zagrażających życiu.

Powodem, jak w wielu innych placówkach, są nieuregulowane należności za leczenie ponad limit, ustalony kontraktem z NFZ. Większość oddziałów w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wykonało bowiem kontrakt na poziomie 120 i więcej procent. Podlaski Oddział NFZ wyjaśnia, że nie będzie zapłaty za nadwykonania i zapłaci tylko za zabiegi, które będą ratowały życie. Wstrzymano więc przyjęcia pacjentów.

Taki stan w łomżyńskim szpitalu trwa około miesiąca. Lekarze pracują jak na ostrym dyżurze, ale alarmują, że trudno jest sprecyzować jednoznacznie, czym jest stan zagrożenia życia. Są sytuacje, gdy to, co nie szkodzi pacjentowi w danej chwili, może rozwinąć się w stan, który pogorszy jego zdrowie. Dr Telesfor Saracen, ordynator oddziału urologicznego w tym szpitalu, mówi, że nikt nie podjął się jednak określenia definicji „zagrożenie życia”. Jeśli pacjent ma kamienie w moczowodzie, to nie umrze, ale jeśli rozwinie się mu sepsa, to jego stan od razu się pogorszy.  Dlatego pacjenci są przyjmowani bądź odsyłani na odpowiedzialność lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze