Łódzkie: zniknie 900 łóżek, a to na razie dane z połowy placówek...

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2019 11:40

Według danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego zebranych z połowy placówek, czyli 44 szpitali w regionie, zlikwidowanych zostanie ok. 900 łóżek. Powodem mają być nowe normy zatrudnienia pielęgniarek, obowiązujące od nowego roku.

Łódzkie: zniknie 900 łóżek, a to na razie dane z połowy placówek...
Ze szpitalnej mapy województwa łódzkiego ma zniknąc ok. 900 łóżek. Fot. Shuttestock

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi od 1 stycznia ''czasowo zawieszono'' 57 łóżek. Do pełnej obsady brakuje tam aż 98 pielęgniarek. W bełchatowskim szpitalu im. Jana Pawła II dyrekcja planuje ograniczenie liczby łóżek o ponad 30. Placówka poszukuje też pielęgniarek. W wieluńskim szpitalu powiatowym jeszcze w listopadzie zmniejszono liczbę łóżek o 44. Mimo to są dwa oddziały, które nie spełniają nowych norm. W Poddębickim Centrum Zdrowia na skutek rozporządzenia dojdzie do likwidacji ok. 50 ze 180 istniejących łóżek szpitalnych.

Część szpitali spełnia nowe normy od dawna. Tak jest m.in. w miejskich szpitalach Jonschera i Jordana w Łodzi czy w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym. Ten ostatni szpital ratuje się zatrudniając pielęgniarki na godziny, na umowę zlecenie.

Jak pisze Dziennik Łódzki, nie wszyscy dostosują się do nowych norm. W Szpitalu Powiatowym w Radomsku brakuje do ich spełnienia aż 106 etatów. Jak mówi dyrektor Piotr Kagankiewicz, zatrudnienie takiej liczby pielęgniarek jest niemożliwe z powodu sytuacji na rynku pracy. Powinien zlikwidować 95 łóżek, ale twierdzi, że tego nie zrobi, dopóki ktoś z powodu niespełniania norm nie zacznie wyciągać konsekwencji.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum