Łódzkie: w tym roku zlikwidowano już ok. 400 łóżek, radni protestują

Autor: UM w Łodzi/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 20:08

Kiedy wprowadzano reformę zdrowia obiecywano nam wielkie sukcesy: że będzie lepiej, skrócą się kolejki, pacjenci będą mieli pełen dostęp do leczenia. Tymczasem mamy do czynienia z faktyczną likwidacją szpitali i oddziałów szpitalnych - mówił 10 lipca na konferencji prasowej Sebastian Bohuszewicz, przewodniczący Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.

Łódzkie: w tym roku zlikwidowano już ok. 400 łóżek, radni protestują
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jego zdaniem sieć szpitali sprowadza się do tego, że na placówkę jest przewidziana tylko jedna faktura, która nie uwzględnia nadwykonań. Dyrektor szpitala, zwłaszcza ten, który prowadzi oddziały urazowe, chirurgiczne musi zaplanować ilu pacjentów do niego trafi, żeby mógł wyliczyć odpowiednie środki finansowe.

- Kończy się to na tym, że zabezpieczane jest leczenie bezpośrednio ratujące życie. Ograniczane jest natomiast leczenie zachowawcze, np. na oddziałach chorób wewnętrznych. Ponadto nie zaktualizowano wyceny świadczeń, wciąż jest na poziomie sprzed kilku lat - wskazywał Sebastian Bohuszewicz.

Dodał, że kolejnym problemem w służbie zdrowia jest brak personelu medycznego.

- Brak lekarzy, wprowadzono sztywne normy etatów pielęgniarskich przypadających na łóżko w szpitalu. Część oddziałów nie jest w stanie tych norm spełnić. To wszystko odbywa się ze szkodą dla pacjentów. Nie ma systemowego zarządzania służbą zdrowia - uważa przewodniczący.

Niektóre szpitale w Łodzi zlikwidowały stan łóżek o 25%.

- Kiedy w styczniu zostało podpisane nowe rozporządzenie dotyczące liczby pielęgniarek uzależnionej od liczby łóżek, zapowiadano, że w naszym województwie będzie zlikwidowanych ok. tysiąca łóżek. Jest już niemal sierpień, marszałek wydał zgodę na likwidacje ok. 400 łóżek. W samej Matce Polce zniknęło 118. Ta sytuacja się nie zatrzyma, kolejnych 60 dokumentów czeka na podpis marszałka. Kuriozalną sytuacją ilustrującą kondycję służby zdrowia jest likwidacja oddziału ginekologiczno-położniczego w Piotrkowie Trybunalskim. Rada powiatu, zmuszona sytuacją finansową, podjęła decyzję o jego przekształceniu na oddział z opieką paliatywną. Czy w służbie zdrowia rządzonej przez PiS powinniśmy dokonywać takich wyborów - pyta Małgorzata Moskwa- Wodnicka, przewodnicząca Klubu Radnych SLD.

Radni apelują do ministra zdrowia o pilne zwiększenia nakładów na służbę zdrowia albo o zmianę systemu jej finansowania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum