Łódzkie: w tych szpitalach pożar może być bardzo groźny

Autor: PAP, wp.pl/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2009 12:28

Liczne naruszenia przepisów ochrony przeciwpożarowej wykazały kontrole przeprowadzone przez straż pożarną na zlecenie łódzkiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli w czterech szpitalach w Łódzkiem. NIK badał sytuację w łódzkich szpitalach m.in. w latach 2006-2007 i pierwszym kwartale ub. roku.

W czterech kontrolowanych przez straż pożarną szpitalach: w Zgierzu, Pabianicach, w Łowiczu oraz szpitalu im. Madurowicza w Łodzi wykazano naruszenie przepisów w sprawie ochrony przeciwpożarowej.

Według szefa delegatury NIK w Łodzi Janusza Maja, kontrola przyniosła zatrważające rezultaty.

- Okazuje się, że w szpitalach nie możemy się czuć w pełni bezpieczni. Ich stan techniczny także jest bardzo zły. Najgorzej jest pod tym względem w szpitalu w Rawie Mazowieckiej, którego obiekty pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku - mówi Maj.

Podczas kontroli stwierdzono m.in. brak oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego (w trzech szpitalach), brak urządzeń oddymiających lub zabezpieczajacych przed zadymieniem (także w trzech szpitalach), brak sygnalizacji pożarowej w oddziale psychiatrycznym, podłączonej do systemu monitoringu straży pożarnej w jednym ze szpitali. W kolejnej placówce stwierdzono brak węży gaśniczych.

We wszystkich czterech szpitalach kontrole wykazały także inne zaniedbania m.in. brak podręcznego sprzętu gaśniczego i aktualnych planów ewakuacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum