Łódzkie: rosną wydatki budżetu województwa na ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2010 15:34

Ponad 52 mln zł otrzymają w tym roku szpitale podległe samorządowi województwa łódzkiego na modernizację i zakup aparatury medycznej.

W sumie, wraz ze środkami unijnymi, na regionalną służbę zdrowia zostanie przeznaczonych ok. 80 mln zł. Zdaniem marszałka woj. łódzkiego Włodzimierza Fisiaka, w ostatnich kilku latach rosną nakłady na służbę zdrowia z budżetu województwa, a ten rok będzie rekordowy.

Najważniejsze inwestycje są związane z dalszą rozbudową i modernizacją jedynego w województwie Regionalnego Ośrodka Onkologicznego (ROO) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika oraz Centrum Diagnozowania i Leczenia Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Już w tym roku oddano do użytku wyremontowany oddział radioterapii i onkologii ogólnej w ROO oraz Ośrodek Transplantacji Szpiku Kostnego w szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Zakończono także modernizację oddziału psychiatrii dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Specjalistycznym Psychiatrycznym ZOZ w Łodzi.

Obecnie jedną z najważniejszych inwestycji będzie rozpoczęcie modernizacji i rewitalizacji budynków Ośrodka Pediatrycznego im. J. Korczaka w Łodzi. Za 5,5 mln zł wyremontowany zostanie budynek, w którym znajdzie się oddział chirurgii jednego dnia. Kolejne 3 mln zł z budżetu zasilą kwotę zarezerwowaną w Regionalnym Programie Operacyjnym na modernizację Ośrodka.

– W sumie na rewitalizację zabytkowych budynków zostanie przeznaczonych, wraz ze środkami unijnymi, 23 mln zł – informuje dyrektor departamentu zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Dorota Łuczyńska.

Ze środków UE do 2013 roku placówki służby zdrowia w Łódzkiem otrzymają ok. 170 mln zł. Najwięcej, bo ok. 100 mln zł uzyska największa placówka w regionie, szpital im. M. Kopernika. Realizowany będzie dalszy etap projektu modernizacji Ośrodka Onkologicznego. Jego wartość to prawie 59 mln zł.

Do 2013 roku w szpitalu im. Kopernika ma zostać utworzona pracownia PET (Pozytonowej Tomografii Emisyjnej) do wykrywania chorób nowotworowych w bardzo wczesnych stadiach. Wartość tego projektu to 35 mln zł.

Środki na modernizację otrzymają także szpitale w Skierniewicach, Sieradzu i Łagiewnikach.

Na zakup sprzętu medycznego i modernizację placówek służby zdrowia przez ostatnie cztery lata z budżetu woj. łódzkiego wydano niemal 160 mln zł, w tym nakłady na inwestycje pochłonęły niemal 100 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum