Łódzkie: protestują przeciwko likwidacji SOR-u w Zgierzu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 19:15

Ponad 100 osób protestowało 5 stycznia przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Zgierzu przeciwko niepodpisaniu przez Łódzki Odział Wojewódzki NFZ kontraktu na działanie szpitalnego oddziału ratunkowego. Od czwartku zamiast SOR-u funkcjonuje izba przyjęć.

Według jednego z inicjatorów protestu, posła PiS Marka Matuszewskiego, po tej decyzji najbliższe odziały ratunkowe działają w oddalonym o 30 km od Zgierza ZOZ Szpitalu w Łęczycy bądź w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi. Matuszewski zapowiedział, że protestujący są zdeterminowani i jeśli nie zostanie podpisany kontrakt na działanie SOR w zgierskiej lecznicy, nie wyklucza zorganizowania blokady drogi krajowej nr 1, a także złożenia wniosku o odwołanie dyrektora Łódzkiego OW NFZ.

- Nie dopuścimy do tego, żeby ludzie umierali na ulicy - alarmował Marek Matuszewski.

Beata Aszkielaniec, rzeczniczka Łódzkiego OW NFZ poinformowała, że WSS w Zgierzu nie otrzymał kontraktu na oddział ratunkowy z powodu braków w wyposażeniu, podpisana została natomiast umowa na działanie w placówce izby przyjęć i - jej zdaniem - pacjenci nie powinni odczuć tej zmiany.

Aszkielaniec wyjaśnia, że dyrektor szpitala zadeklarował gotowość podpisania kontraktu na SOR od 1 lutego. Chodzi o uzupełnienie wyposażenia oddziału.

To nie jedyny szpital w Łódzkiem, który od stycznia nie ma kontraktu na prowadzenie szpitalnego oddziału ratunkowego. Pod koniec ub. r. dyrektor Łódzkiego OW NFZ Jan Wojciech Bieńkiewicz informował, że oferty SOR-ów, które nie spełniały wymagań konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej i ministra zdrowia, musiały zostać odrzucone. Tak stało się w przypadku oferty Uniwersytackiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi, a w regionie szpitali w: Wieluniu, Zgierzu, Pabianicach, Brzezinach i Skierniewicach.

- W tych szpitalach zamiast umów na świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym podpiszemy umowy na izby przyjęć. Specjaliści i sprzęt pozostają w szpitalach i mogą udzielać takiej samej pomocy jak dotychczas - informował dyrektor Łódzkiego OW NFZ.

Problemy z nowymi kontraktami mają także miejskie placówki ochrony zdrowia w Łodzi. Część przychodni straciła kontrakty na prowadzenie niektórych specjalistycznych poradni m.in. okulistycznych, rehabilitacyjnych czy neurologicznych. Pracę może stracić część personelu. Placówki złożyły odwołania od decyzji NFZ, a o sytuacji miejskiej ochrony zdrowia radni będą rozmawiać w środę podczas sesji Rady Miejskiej Łodzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum