Łódzkie: prawie 20 mln zł dla organizacji wspierających niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2019 17:00

Prawie 20 mln zł przeznaczy w tym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla organizacji pozarządowych z woj. łódzkiego, które obejmują pomocą ponad 12 tys. osób, m.in. wspierając je na rynku pracy i w uzyskiwaniu samodzielności.

 Łódzkie: prawie 20 mln zł dla organizacji wspierających niepełnosprawnych
Fot. Archiwum

- W tym roku kwota wsparcia z PFRON dla organizacji pozarządowych jest rekordowa - w skali kraju to 279 mln zł, a w woj. łódzkim - prawie 20 mln zł. To nie wszystko, bo organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli chodzi o fundusze europejskie w obszarze wyrównywania różnic między regionami. Negocjujemy też z marszałkiem województwa przystąpienie naszego regionu do programu "Partnerstwo Osób z Niepełnosprawnościami", który pozwala nawet w 100 proc. pokryć wkład własny organizacji pozarządowych przy ubieganiu się o środki unijne - poinformował dyrektor oddziału łódzkiego PFRON Władysław Skwarka w środę, 8 maja na konferencji w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

Jak dodał Skwarka, Łódzkie wyróżnia się na tle kraju pod względem zatrudnienia niepełnosprawnych. - Około 31 proc. niepełnosprawnych ma pracę, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. W roku ubiegłym PFRON wypłacił ok. 250 mln zł pracodawcom z regionu łódzkiego; zatrudniają oni 21 tys. osób niepełnosprawnych - podał.

Według wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka, osoby niepełnosprawne stanowią ponad 13 proc. populacji w Łódzkiem; niepełnosprawność dotyka ponad 330 tys. z 2,5 mln mieszkańców regionu. Jak wyjaśnił, obok PFRON i organizacji pozarządowych wsparcie dla tej grupy społecznej realizuje także wojewoda, m.in. poprzez orzecznictwo oraz organizację turnusów rehabilitacyjnych.

- W zeszłym roku z 220 dofinansowanych turnusów rehabilitacyjnych skorzystało ponad 2,2 tys. osób. Obecnie nową formą wsparcia jest Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - zaznaczył Młynarczyk.

Dyrektor Wydziału Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych w łódzkim urzędzie wojewódzkim Piotr Cieplucha podał, że pula wsparcia w ramach tego funduszu to 647 mln zł w skali kraju.

- W tym roku realizujemy program pilotażowo, a więc kwota, jaka przypadnie na woj. łódzkie, będzie zależała od tego, ile jednostek samorządu terytorialnego zgłosi się do konkursu i otrzyma dofinansowanie. W ramach Funduszu można ubiegać się o wsparcie na opiekę nad osobą niepełnosprawną m.in. na usługi opiekuńcze bądź opiekę wytchnieniową, na dostosowanie infrastruktury w mieszkaniach osób niepełnosprawnych do ich potrzeb oraz na wsparcie asystenta. W tym roku program jest skierowany jedynie do jednostek samorządu terytorialnego, co nie wyklucza tego, że mogą one zlecać realizację zadań organizacjom pozarządowym - wyjaśnił Cieplucha.

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum