Łódzkie: pielęgniarkom nie śpieszno do działalności na własny rachunek

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2010 11:45

Za pieniądze unijne 14 łódzkich pielęgniarek i położnych może założyć własną firmę.

Wystarczy być pielęgniarką lub położną z uprawnieniami, mieszkać na terenie województwa łódzkiego i mieć pomysł na własny biznes w ochronie zdrowia, by móc ubiegać się o dofinansowanie – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Barbara Wiklak, koordynator projektu Postaw na swoim, realizowanego przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi  w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki.  

W projekcie mogą uczestniczyć także pielęgniarki, które utraciły zatrudnienie w wyniku np. przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego. Barbara Wiklak wyjaśnia przy tym, że nie musi to być koniecznie zatrudnienie w charakterze pielęgniarki lub położnej. Może to być otwarcie sklepu ze sprzętem rehabilitacyjnym albo prowadzenie edukacji zdrowotnej.

Jeśli projekt komisja kwalifikacyjna uzna za dobry, pielęgniarka w ramach programu "Postaw na swoim – przedsiębiorczość, samozatrudnienie pielęgniarek i położnych w woj. łódzkim", przejdzie szkolenie biznesowe, otrzyma do 40 tys. złotych z funduszy unijnych na sprzęt na wyposażenie własnej firmy oraz będzie otrzymywała przez rok 1100 złotych miesięcznie wsparcia na opłaty ZUS, czynsz, Internet, telefon, księgowość, specjalistyczne doradztwo dot. marketingu, prowadzenia działalności.

Zainteresowanie projektem nie jest zbyt duże. Są jeszcze wolne miejsca. Aplikacje można składać do piątku.

Na pytanie portalu rynek zdrowia.pl, o przyczyny słabego dość zainteresowania Barbara Wiklak mówi, że  może to być skutek dotychczasowych doświadczeń, np. pielęgniarek rodzinnych, którym kazano zakładać gabinety nawet wtedy, gdy ich nie potrzebowały. – Ale w każdej dziedzinie działalności trzeba przebijać się przez gąszcz czasami absurdalnych przepisów, w pielęgniarstwie też należy kiedyś zacząć to robić – konkluduje Wiklak.   

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum