PAP/Rynek Zdrowia | 02-01-2015 12:54

Łódzkie: pacjenci z kilku powiatów mają utrudniony dostęp do POZ

Piotrkowski, tomaszowski, wieluński i łowicki - to powiaty w Łódzkiem, w których w piątek (2 stycznia) pacjenci mogą mieć problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej. 16 proc. lekarzy POZ z regionu wciąż nie podpisało kontraktu z NFZ.

W Piotrkowie Trybunalskim nieczynnych jest 11 gabinetów POZ. Pacjenci mogą skorzystać z pomocy w siedmiu otwartych poradniach POZ, m.in. w powiatowych ZOZ-ach lub w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) w szpitalu im. Kopernika.

Ordynator piotrkowskiego SOR Aneta Baranowska podkreśliła w rozmowie z PAP, że szpital liczy się z koniecznością przyjęcia dodatkowych pacjentów.

- Pierwsi chorzy z POZ zjawili się u nas tuż przed godz. 8. Na razie jest ich niewielu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że w Piotrkowie będzie dużo zamkniętych poradni, zapewniliśmy więc dodatkowy personel. Od godz. 18 w szpitalu działać będzie nocna pomoc lekarska - dodała.

W powiatach, gdzie pacjenci zastaną zamknięte drzwi swoich poradni POZ, m.in. w Wieluniu, Tomaszowie Mazowieckim czy Łowiczu, na ich przyjęcie przygotowane będą szpitalne izby przyjęć i SOR-y. Rzeczniczka łódzkiego NFZ zaznaczyła jednak, że z ich usług w zakresie POZ powinni korzystać jedynie pacjenci zapisani do tych gabinetów, które będą zamknięte od 2 stycznia.

- Łódzki NFZ podpisał umowy z 84 proc. gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 86 proc. pacjentów - poinformowała rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Informacje o czynnych i zamkniętych gabinetach oraz miejscach, w których można skorzystać z pomocy lekarskiej mieszkańcy regionu mogą znaleźć na aktualizowanej na bieżąco liście zamieszczonej na stronie www.nfz-lodz.pl. Wynika z niej, że w piątek (2 stycznia) zamknięte będą 72 gabinety podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Łódzkiem.

Najmniej problemów z uzyskaniem pomocy napotkają mieszkańcy Łodzi, w której czynnych jest ponad 100 poradni POZ, a zamkniętych będzie jedynie 12. Według NFZ, w 11 z 24 powiatów województwa, podpisano 100 proc. umów z POZ.

Dla pacjentów z Łódzkiego pod numerem 42 275 40 30 uruchomiono całodobową infolinię NFZ; pracownicy Funduszu informują o czynnych gabinetach POZ, izbach przyjęć, oddziałach ratunkowych i świątecznej opiece zdrowotnej.

Łódzki NFZ informuje pacjentów, którzy będą mieli problemy z uzyskaniem podstawowej opieki zdrowotnej o prawie do zmiany poradni bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przypomina też, że pacjenci mogą trzykrotnie dokonać zmiany wyboru świadczeniodawcy.