Łódzkie: nie ma kontraktu, nie ma dotacji

Autor: Gazeta Wyborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2010 11:35

Dziewięć karetek zakupionych przez samorządy Łowicza, Radomska i Zduńskiej Woli nie zakontraktował NFZ. Trzeba będzie zwrócić dotacje pozyskane na ich zakup.

Samorządy uległy namowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia podległemu Ministerstwu Zdrowia, aby zdobyć  unijne fundusze na nowe ambulanse. Teraz najprawdopodobniej będą musiały zwrócić te pieniądze bo nie dotrzymają warunków umowy - karetki nie uzyskały kontraktu z NFZ.

Samorządowcy odwoływali się od decyzji NFZ. W ubiegłym tygodniu pikietowali przed Ministerstwem Zdrowia. Kiedy minister Ewa Kopacz wysłuchała ich skarg, chwyciła za telefon i wezwała do siebie szefa łódzkiego NFZ. Dyrektor przywiózł do Warszawy wszystkie papiery dotyczące konkursu na karetki. Nie było się do czego przyczepić. To nie urzędnicy a komputer wybrał najlepsze oferty na podstawie określonych kryteriów.

Prezes NFZ mógł uchylić decyzję łódzkiego komputera jednak tego nie zrobił.

– W środę (31 marca) prezes NFZ zadecydował o utrzymaniu dotychczasowych rozstrzygnięć konkursowych, to znaczy że kontrakt w Łowiczu utrzymała Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, a w Radomsku i Zduńskiej Woli prywatna firma Falck. O tym, że właśnie te firmy wygrały  kontraktowe konkursy zadecydowała przede wszystkim zaproponowana cena za te usługi – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Beata Aszkielaniec, rzeczniczka Łódzkiego OW NFZ.

Samorządowcy nie składają broni. Myślą o oddaniu sprawy do sądu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum