Łódzkie: koncentracja lądowisk, nowe powstanie w Zgierzu

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2011 11:31

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu będzie miał lądowisko dla helikopterów. Byłoby to trzecie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów lądowisko. Dyrektor LPR Gałązkowski powiedział niedawno, że w każdym województwie potrzeba od dwóch do czterech lądowisk przyszpitalnych. Ale czy muszą być położone obok siebie?

Łódzkie: koncentracja lądowisk, nowe powstanie w Zgierzu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie lądowiskiem (na dachu) dysponuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kopernika w Łodzi - największa lecznica w woj. łódzkim, z odpowiednim zapleczem sprzętowym i kadrowym. Nikt nie kwestionuje potrzeby wykonywania lotów do tego szpitala.

W Zgierzu prace budowlane mają ruszyć w tym roku. Koszt budowy przyszpitalnego lądowiska to około 2 mln zł, z czego większość pozyskano z Unii Europejskiej. Pierwsze śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą mogły lądować w Zgierzu w maju 2012 roku.

Dyrektor Mariusz Jędrzejczak z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu w rozmowie z nami uzasadnił potrzebę stworzenia lądowiska koniecznością przyjmowania osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych na autostradzie. Dodatkową przesłanką jest także zmodernizowany w marcu tego roku oddział intensywnej terapii (OIT) i jego powiększenie z 7 do 10 łóżek.

- Wiem, że przed wybudowaniem lądowiska powinno się jeszcze wyremontować SOR. Ale nie udało się pozyskać pieniędzy na ten cel, były natomiast środki unijne na lądowisko - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Jędrzejczak i zapewnia, że choć kolejność inwestycji została odwrócona, to z SOR-u nie zrezygnuje.

Plany budowy lądowiska ma też III Szpital Miejski im. dr. Karola Jonschera, mieszczący się w centrum Łodzi. To miejska lecznica realizująca plany miasta, podczas gdy dwa wymienione wcześniej szpitale należą do samorządu wojewódzkiego. Dobiega tam końca poważny remont. Dyrekcja szpitala planuje wyburzyć budynek pralni, żeby przygotować miejsce na lądowisko dla helikopterów.

W sumie byłyby więc w Łodzi i okolicy trzy lądowiska, nie licząc miejsc lądowania dla śmigłowców ratowniczych (utwardzony, oznakowany i oświetlony plac, do którego można łatwo dojechać karetką pogotowia). Takie miejsce tworzone jest np. w NZOZ Szpital w Brzezinach (woj. łódzkie).

W najbliższym czasie lądowisk przyszpitalnych nadal będzie przybywać, w tym również przystosowanych do lądowań w nocy: 27 lądowisk jest w trakcie budowy, a 47 na etapie projektowania.

Jak ocenił w TVN 24 dyrektor, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Robert Gałązkowski, w każdym województwie potrzeba jest przynajmniej od dwóch nawet do czterech lądowisk przyszpitalnych. Ale czy mają być zlokalizowane koło siebie?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze