Łódzkie: kolejki do badań diagnostycznych i specjalistów coraz dłuższe

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2018 09:47

Mimo zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i dodatkowych pieniędzy wydawanych przez NFZ na skrócenie kolejek, pacjenci czekają na wizyty u specjalistów i badania diagnostyczne dłużej niż rok temu. W Łódzkiem średni czas oczekiwania np. na rezonans głowy to 169 dni.

Czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa może wynosić nawet 23 miesiące Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Z danych Fundacji Onkologicznej Alivia wynika, że czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie pilnym wzrósł do niemal 120 dni (wcześniej 98), a na badanie w trybie normalnym trzeba czekać około 170 dni - informuje Dziennik Łódzki.

W Łódzkiem najdłuższe kolejki na badanie rezonansem są w Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim - w obu placówkach pacjenci zapisywani są na 2019 r. (według systemu kolejkowego NFZ na 10 lipca).

Na wizytę do specjalisty czeka się średnio ok. 3,4 miesiąca, a na pojedyncze świadczenie - 3,7 miesiąca. To ok. pół miesiąca więcej niż w ub. r. Najtrudniej dostać się do endokrynologa, czas oczekiwania może wynosić nawet 23 miesiące - wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care. Ponad 11 miesięcy trzeba poczekać w kolejce do ortodonty, a 9 - do immunologa. 

Tymczasem Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przeznacza coraz więcej środków na badania diagnostyczne. Dla porównania: w 2011 r. na tomografię komputerową wydano 17,6 mln zł, a w 2017 - 28,1 mln zł. W 2017 r. łódzki NFZ do badań TK i RM dołożył dodatkowe 8,5 mln zł. Jeszcze w tym roku do placówek trafi kolejne 7 mln zł.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum