Łódzkie: dyrektorzy szpitali z pesymizmem patrzą w rok 2010

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia   • 08 września 2009 10:55

Zadłużające się szpitale, mniejsze kontrakty i coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów, to zdaniem dyrektorów szpitali w województwie łódzki całkiem realne prognozy na przyszły rok.

Łódzkie: dyrektorzy szpitali z pesymizmem patrzą w rok 2010
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z projektem planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r., do szpitali w całym województwie łódzkim trafi w przyszłym roku aż o 130 mln zł mniej.

Takie zapowiedzi zaniepokoiły nie tylko dyrektorów lecznic, ale i marszałka województwa łódzkiego Włodzimierza Fisiaka. Zaowocowało to wydaniem oficjalnego stanowisko, w którym sprzeciwia się on polityce finansowej NFZ.

Łódzki Oddział NFZ na razie studzi emocje i podkreśla, że to tylko projekt, który nie został jeszcze zatwierdzony przez ministra zdrowia i ministra finansów.

– Dopiero czekamy na algorytmy, które pozwolą określić poziom finansowania lecznictwa w przyszłym roku. Ze wstępnych analiz wynika jednak, że województwo łódzkie nie powinno stracić. Poczekajmy jednak, aż oba ministerstwa zdecydują, czy zaakceptować projekt planu finansowego – mówi Dziennikowi Łódzkiemu Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ.

Jednak biorąc pod uwagę, że w całym kraju na lecznictwo szpitalne będzie o 2, 2 mld zł mniej, groźba ta jest całkiem realna. Zdaniem środowiska menedżerów ochrony zdrowia, finansowanie leczenia na poziomie niższym niż w tym roku, to dramat dla pacjentów i dla samych placówek.

Dotyczy to nie tylko ogromnych szpitali wojewódzkich, ale też lecznic w mniejszych miastach. Szpitale będą musiały drastycznie oszczędzać, to z kolei z pewnością przełoży się na pacjentów. Zmniejszy się liczba wykonywanych operacji planowych i badań, bo okrojony budżet nie pozwoli Funduszowi płacić za nadwykonania.

W 2009 roku NFZ przeznaczył na nie 30 mln zł. Tymczasem, jak twierdzi większość dyrektorów, to wystarczyło jedynie na połowę nadwykonań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze