Łódzkie: dyrektorzy szpitali grożą wypowiedzeniem kontraktów i wyjściem z sieci

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2019 09:58

Przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, Zarządu Regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Łodzi i dyrektorzy trzynastu szpitali wojewódzkich, powiatowych i miejskich z Łódzkiego zaapelowali do ministra zdrowia i prezesa NFZ o wzrost finansowania i zapłatę nadwykonań.

Łódzkie: dyrektorzy szpitali grożą wypowiedzeniem kontraktów i wyjściem z sieci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wskazują na brak płatności za nadwykonania, niewystarczające ryczałty i wzrost kosztów, wynikający głównie ze wzrostu płac personelu medycznego. Dyrektorów szpitali mówią o stratach finansowych placówek i zapowiadają, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, jesienią będą wypowiadać kontrakty z NFZ. Z kolei lecznice powiatowe zapowiadają wyjście z sieci szpitali - informuje Dziennik Łódzki.

Pierwsze przypadki wypowiedzenia kontraktów z NFZ już miały miejsce. Na taki krok zdecydował się Szpital św. Ducha w Łodzi, a tydzień temu szpital powiatowy w Piotrkowie zrezygnował z prowadzenia porodówki. Świadczenia te przejąć ma szpital wojewódzki.

Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ocenia, że scenariusz wypowiedzenia umów przez 13 spośród 35 szpitali w sieci jest irracjonalny, ponieważ na rok 2019 lecznice, przede wszystkim  powiatowe, otrzymały ryczałt wyższy o 61 mln zł.

NFZ wskazuje, że kolejne zwiększenia ryczałtów wprowadzono od lipca.

Więcej: dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze