Łódzkie: dostają rachunki od NFZ za wielokrotną zmianę lekarzy

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2013 13:49

Łodzianka-rekordzistka zmieniła w ub.r. aż sześć razy lekarza rodzinnego i pielęgniarkę. Położną "tylko" cztery razy, tj. o dwa za dużo, aby obyło się bez kosztów. Dostała od NFZ rachunek na 800 zł.

Łódzkie: dostają rachunki od NFZ za wielokrotną zmianę lekarzy

Beata Aszkielaniec, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wyjaśnia, że każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. Jeśli dokonuje trzeciej i każdej następnej zmiany, płaci 80 zł. Informacji o konieczności zapłaty powinna udzielić przychodnia, w której składana jest deklaracja - informuje Dziennik Łódzki.

Tymczasem pacjenci dokonujący zmian, a jest ich w Łodzi niemało, skarżą się, że nie otrzymali takiej informacji. Pytani o przyczynę decyzji o wyborze nowego lekarza wskazują najczęściej na brak empatii, arogancję i niechęć do kierowania na badania.

Dla Funduszu nie jest to jednak podstawą do rezygnacji z egzekwowania opłat. Sprawy pacjentów, którzy nie chcą zapłacić za wielokrotną zmianę lekarzy, kierowane są do sądu. W ub.r. było w Łódzkiem 60 takich przypadków.

Więcej: http://www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum