Łódzkie: do szpitali w sieci trafi 551 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2017 13:33

Jeszcze w br. do sieciowych szpitali w Łódzkiem trafi 551 mln zł na finansowanie świadczeń. Dyrektorzy tych placówek zaakceptowali kwoty ryczałtów na IV kwartał - poinformowała PAP rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Łódzkie: do szpitali w sieci trafi 551 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dodała, że szpitale na pierwszym, drugim i trzecim poziomie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) uzgodniły także kwoty finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, którą zapewnią pacjentom od 1 października.

Leder zwraca uwagę, że szpitale w sieci od 1 października będą rozliczały koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych w ramach umów sieciowych w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu została wyliczona na podstawie liczby i struktury świadczeń wykonanych przez szpital w 2015 r., ale według taryf i wskaźników obowiązujących w dniu wejścia w życie sieci szpitali.

- Warto przypomnieć, że od 1 lipca NFZ dokonał waloryzacji o dwa procent świadczeń realizowanych m.in. w leczeniu szpitalnym, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a także stawek bazowych w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć - poinformowała Leder.

Dodała, że kolejna podwyżka wyceny świadczeń o 4 proc. - w porównaniu z wyceną w czerwcu - została wprowadzona w ostatnim kwartale tego roku. Ryczałt wyliczono według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Jak przypomina rzeczniczka, finansowanie ryczałtowe obejmuje łącznie wszystkie profile, rodzaje i zakresy, w których szpital udziela świadczeń w ramach PSZ, czyli m.in. oddziały szpitalne, leczenie w poradniach specjalistycznych. Część świadczeń będzie finansowana odrębnie - ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniej ich dostępności - i rozliczana na dotychczasowych zasadach. Będą to m.in.: porody, endoprotezoplastyka kolana i biodra oraz świadczenia wykonywane w ramach pakietu onkologicznego.

Według łódzkiego NFZ, w sieci szpitali w Łódzkiem jest 36 placówek na sześciu różnych poziomach zabezpieczenia: ogólnopolskim, I, II, III, pulmonologicznym i onkologicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum