Łódzkie: co należy się pacjentowi w ramach refundacji?

Autor: Dziennik Łódzki, MS/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2012 17:29

Do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w ciągu ostatnich sześciu miesięcy trafiło 3 tys. różnych pytań od pacjentów. Jedna trzecia spośród nich dotyczy zasadności ponoszenia dodatkowych opłat w ramach świadczeń realizowanych przez placówki posiadające kontrakt z NFZ.

Zdezorientowani chorzy nie wiedzą, co im przysługuje w ramach ubezpieczenia, a za co muszą zapłacić. Najczęściej problem pojawia się przy okazji drobnych zabiegów, badań laboratoryjnych lub wypełnień stomatologicznych.

Z informacji przekazanych Rynkowi Zdrowia przez Annę Leder z Biura Prasowego Łódzkiego OW NFZ wynika, że nadużycia świadczeniodawców polegające na pobieraniu dodatkowych opłat od pacjentów należą jednak do rzadkości.

- Pytania, które trafiają do naszej skrzynki mailowej są anonimowe i nie mogą być traktowane jako skargi. Ponieważ są to pytania otwarte a odpowiedzi na nie publikujemy na naszej stronie, służą one jedynie informowaniu pacjentów o istotnych dla nich sprawach - wyjaśnia Anna Leder.

- Jeśli pacjent wniesie skargę, wówczas prosimy o wyjaśnienia placówkę, której sprawa dotyczy. Odpowiedź otrzymuje chory, który poznaje jednocześnie nasze stanowisko w danej sprawie. W razie rażących uchybień zlecamy doraźne kontrole. Kara, jaką możemy nałożyć na świadczeniodawcę, wynosi do 3 proc. wartości kontraktu. Możemy także zerwać umowę - dodaje.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum