Łódzkie. Zawieszono oddziały w sześciu szpitalach. W większości przez brak lekarzy

Autor: Piotr Wróbel • Źródło: Rynek Zdrowia01 września 2021 13:20

Zawieszenie pracy oddziałów szpitalnych w województwie łódzkim dotyczyło lub nadal dotyczy 6 szpitali. Powodem są przede wszystkim braki lekarzy.

Łódzkie. Zawieszono oddziały w sześciu szpitalach. W większości przez brak lekarzy
Zawieszenie pracy oddziałów szpitalnych w województwie łódzkim dotyczyło lub nadal dotyczy 6 szpitali. Fot. Shutterstock
 • Kontynuujemy Raport Rynku Zdrowia pokazujący niepokojącą skalę zamknięć czasowych lub nawet "do odwołania" szpitalnych oddziałów w kraju
 • W województwie łódzkim w wakacje z powodu braków kadrowych czasowo zawieszono pracę pięciu oddziałów szpitalnych w czterech placówkach
 • W części szpitali oddziały wznowiły pracę lub informują, że ją wznowią
 • Jeden ze szpitali podaje jednak, że dwa oddziały są zamknięte do odwołania
 • W niektórych placówkach dochodzi do krótkotrwałego wstrzymywania pracy oddziałów ze względu na prace dezynfekcyjne

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Rynek Zdrowia w oddziale prasowym Biura Wojewody, w czasie wakacji z powodu braku kadr lekarskich zawieszone zostało funkcjonowanie 5 oddziałów szpitalnych. Niektóre z nich nie wznowią pracy "do odwołania".

W przypadku innych, krótkoterminowych wyłączeń oddziałów placówki informując o nich wojewodę, jako przyczynę podawały konieczność przeprowadzenia prac remontowych lub dezynfekcyjnych.

Czytaj również: Lekarze rzucili papierami. Dyrekcja szpitala: "nie można mówić, że lekarz jest przepracowany. On się na to godzi"

Szpital nie operuje, bo nie ma chirurgów. Dyrektor szuka lekarzy

W Kutnie oddział dziecięcy wznawia działalność

• Kutnowski Szpital Samorządowy Sp. z o.o. w Kutnie informował o zawieszeniu działalności Oddziału Pediatrycznego - w terminie od 1.06.2021 do 1.09.2021 r., z powodu braku obsady kadrowej.

Jak przekazał nam Artur Gur, prezes zarządu Kutnowskiego Szpitala Samorządowego działalność oddziału pediatrycznego w szpitalu została zawieszona (również pozostałych w zakresie podstawowym ) od 29 października 2020 roku, gdy placówka została w całości przekształcona w szpital II poziomu zabezpieczenia dla pacjentów z COVID-19.

- W momencie powrotu do funkcjonowania w podstawowym zakresie od 1 czerwca 2021 roku stanęliśmy przed problemem braku obsady kadrowej w tym oddziale. Problem ten dotyczył głownie kadry lekarskiej, która w okresie pracy szpitala zakaźnego zawiesiła lub zrezygnowała ze współpracy - powiedział nam prezes Artur Gur. Także zdarzenia losowe (problemy zdrowotne) spowodowały rezygnację 2 lekarzy specjalistów.

- Stąd od 1 czerwca do 31 sierpnia zmuszeni byliśmy formalnie zawnioskować do Wojewody Łódzkiego o czasowe zawieszenie działalności. W tym czasie pozyskaliśmy niezbędną kadrę - mówi prezes.

W okresie zawieszenia działalności Oddziału Pediatrycznego na mocy pisemnych porozumień, pacjenci przekazywani byli do szpitali ościennych: szpitala w Łęczycy oraz szpitala w Łowiczu.

Jak poinformował prezes, Oddziału Pediatryczny skutecznie pozyskał nowy zespół lekarsko-pielęgniarski i od 1 września wznawia działalność.

W Łasku dwa oddziały zawieszone do odwołania

• Od 19 lipca na stronie Szpitali Powiatowych Sp. z o.o.- Szpital w Łasku pojawiła się informacja o „czasowym zamknięciu” działalności aż 5 oddziałów, w tym części z nich - do odwołania.

Te oddziały to:
• Oddział Chirurgii dla Dzieci- zawieszony w terminie 19.07-15.08.2021
• Oddział Chirurgii Ogólnej - zawieszony od 21.07.2021 do odwołania
• Oddział Chirurgii Szczękowej i Laryngologii- zawieszony od 21.07.2021 do odwołania; w informacji przekazanej do wojewody szpital podał, że wstrzymał pracę oddziału do 31.10.2021 r.
• Oddział Położniczo-Ginekologiczny - zawieszony od 01.08.2021 do 31.10.2021
• Oddział Pediatryczny - zawieszony w terminie 14.08-29.08.2021r.

Szpital na stronie internetowej nie informował o przyczynach, dla których zaszła konieczność zatrzymania w okresie wakacyjnym pracy aż 5 oddziałów. Natomiast z informacji uzyskanych w Biurze Wojewody Łódzkiego wynika, że jako powód zawieszenia pracy oddziałów położniczo-ginekologicznego (według oficjalnej informacji aż na dwa i pół miesiąca) oraz pediatrycznego szpital podał „potrzebę przeprowadzenia prac remontowo-dezynfekcyjnych”.

W przypadku oddziałów chirurgii ogólnej i chirurgii szczękowo-twarzowej powodem wstrzymania leczenia pacjentów jest brak obsady kadrowej.

Placówka informuje pacjentów, że w zakresach przyjęć, które prowadziły nieczynne oddziały szukać pomocy należy w okolicznych podmiotach leczniczych: SOR Pabianice lub Izba Przyjęć szpitala w Zduńskiej Woli.

W Łodzi krótkie prace dezynfekcyjne

• Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi zawiesiło lub przewiduje zawieszenie (ale tylko kilkudniowe) funkcjonowania niektórych oddziałów z uwagi na konieczność przeprowadzenia okresowego czyszczenia i dezynfekcji instalacji klimatyzacyjnych:

Blok Operacyjny - w terminie 27.08.2021 r. – 31.08.2021 r.,
Szpitalny Oddział Ratunkowy - w terminie 12.11.2021 r. – 15.11.2021 r.,
Oddział Pediatrii Zabiegowej, Chirurgia, Otolaryngologia i Urologia Dziecięca - w terminie 12.11.2021 r. – 15.11.2021 r.,
Oddział Kardiologii - w terminie 19.11.2021 r. – 22.11.2021 r.,
Pracownia Angiografii - w terminie 19.11.2021 r. – 22.11.2021 r.

W Wieruszowie czasowo zawieszony oddział internistyczny

• Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o. NZOZ w Wieruszowie zgłosiło wstrzymanie pracy Oddziału Chorób Wewnętrznych - do 31.08.202, z powodu braku obsady kadrowej; dyrekcja szpitala przedłużyła okres zawieszenia pracy oddziału do 1 października, zapowiadając jednocześnie, że bierze pod uwagę możliwość wcześniejszego uruchomienia

Jak przekazała nam Eunika Adamus, prezes Powiatowego Centrum Medyczne Sp. z o.o. NZOZ w Wieruszowie, i tam do problemów z zapewnieniem obsady lekarskiej na oddziale przyczyniła się epidemia Covid-19 powodująca konieczność przekształcenia oddziału wewnętrznego w covidowy.

- Z dniem 1 kwietnia, po wyczerpującej pracy w czasie epidemii Covid-19, przeszedł na emeryturę ordynator oddziału. Od stycznia w oddziale pracowało na stałe jeszcze dwóch nowych lekarzy i dyżuranci - mówi nam prezes.

Nowo zatrudnieni na oddziale lekarze już po kilku miesiącach zażądali podwyżek. Gdy ich nie otrzymali, odeszli z oddziału.

Prezes Eunika Adamus zaznacza: - Lekarze zatrudnieni w oddziale początkowo przyjęli warunki zatrudnienia, jednak po kilku miesiącach przedstawili nowe, domagając się bardzo wysokiej podwyżki wynagrodzeń w umowie cywilno-prawnej. Nie wyraziłam zgody na podwyższenie wynagrodzeń lekarzy, gdyż uważam, że są one relatywnie dobre, poza tym szpital jest spółką prawa handlowego, nie stać na tak duże wydatki związane z wynagrodzeniami, nie mamy też dużego kontraktu.

Jak podkreśla prezes, interna jest kluczowym oddziałem dla funkcjonowania szpitala. - Prowadzimy rozmowy z lekarzem, który ma objąć funkcję ordynatora oraz innymi lekarzami i jestem dobrej myśli - zaznacza. Dodaje, że obsada dyżurowa w szpitalu zapewniana jest głównie przez lekarzy dojeżdżających do szpitala z innych miejscowości - m.in. Wrocławia, Oleśnicy, Łodzi.

W Radomsku czasowe zawieszenie pediatrii

• Szpital Powiatowy w Radomsku zawiesił funkcjonowanie Oddziału Dziecięcego z Izbą Przyjęć - do 30.09.2021 r., z powodu braku obsady kadrowej

W szpitalu w Radomsku pierwsze problemy z normalnym funkcjonowaniem oddziału dziecięcego pojawiły się w związku z koniecznością przekształcenia go w oddział covidowy - jeszcze jesienią 2020 r.

- W sytuacji, kiedy okres zawieszenia działalności oddziału będzie relatywnie krótki, to widzę szansę odtworzenia tego oddziału. W sytuacji, kiedy ten okres będzie się przedłużał, ten oddział po prostu ulegnie likwidacji, ponieważ nie uda nam się odtworzyć obsady personalnej, a więc lekarzy dyżurujących w tym oddziale, a przede wszystkim personelu pielęgniarskiego - mówił wtedy ordynator oddziału dziecięcego Paweł Frieman, dziennikarzowi TVP Łódź.

Jak podaje szpital na stronie internetowej, Oddział Dziecięcy liczy 25 łóżek szpitalnych, rozmieszczonych w 9 salach dla matki z dzieckiem, sali noworodkowej i 4 salach dla dzieci starszych i młodzieży. Każda sala posiada pełny węzeł sanitarny. Rocznie hospitalizowanych w oddziale było ok. 1000 dzieci. Oddział posiada 3 miejsca akredytacyjne do prowadzenia specjalizacji lekarskich w dziedzinie pediatrii.

W Wieluniu krótka przerwa na czyszczenie traktu operacyjnego

• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wieluniu zgłosił krótkoterminowe zamknięcie traktu operacyjnego – w terminie 03.09.-05.09.2021, ze względu na czyszczenie i dezynfekcję wentylacji w obrębie sal operacyjnych traktu.

Czytaj również: Opolskie. Zawieszono oddziały w czterech szpitalach. Jeden szuka lekarzy od lutego

Świętokrzyskie. Zawieszone były oddziały w dwóch szpitalach. RAPORT Rynku Zdrowia

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze