Łódzkie: NFZ ukarał 24 placówki za tzw. koincydencję świadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2013 17:24

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ nałożył w tym roku ponad 42 tys. zł kar na 24 szpitale i poradnie w związku z występowaniem tzw. koincydencji świadczeń.

Łódzkie: NFZ ukarał 24 placówki za tzw. koincydencję świadczeń

W przypadku leczenia szpitalnego zakwestionowano świadczenia o wartości ponad 3,2 mln zł - poinformował w poniedziałek (10 czerwca) łódzki oddział NFZ.

Fundusz prowadzi weryfikację sprawozdań przekazywanych przez świadczeniodawców do NFZ pod kątem tzw. koincydencji świadczeń, czyli sytuacji, w których jednemu pacjentowi zostały udzielone w tym samym czasie - jak wynika z dokumentacji - świadczenia zdrowotne przez dwóch lub więcej świadczeniodawców.

Weryfikowane są przypadki porad udzielonych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, a także wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej w związku z leczeniem chorób przewlekłych, z jednoczesnym pobytem tego samego pacjenta w szpitalu.

W przypadku leczenia szpitalnego, w okresie od stycznia do maja 2013 roku, łódzki NFZ zakwestionował świadczenia warte ponad 3,2 mln zł, które dotyczyły 586 hospitalizacji. Błędy koincydencji stwierdzono u ponad 50 proc. świadczeniodawców.

Zdaniem dyrektor łódzkiego oddziału NFZ Jolanty Kręckiej, najczęściej dochodziło do tzw. sztucznego przedłużania hospitalizacji pacjenta, często w celu uzyskania wyższej wyceny świadczeń. - Traktujemy to wydłużanie hospitalizacji jako oszustwo. Nie może być tak, że pacjent leży dwa dni, czy jest to pobyt jednodniowy, a my płacimy za hospitalizację pięciodniową - mówiła na konferencji prasowej dyrektor Kręcka.

Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły hospitalizacji na oddziałach alergologicznych, pediatrycznych oraz zabiegów realizowanych w trybie jednodniowym.

W przypadku POZ zakwestionowano 373 świadczenia, a błędy koincydencji stwierdzono u 172 świadczeniodawców (39 proc.). Według NFZ w tym przypadku w dokumentacji zdarzają się porady udzielane pod nieobecność pacjenta, kiedy do poradni zgłasza się jego rodzina np. po receptę.

Przedstawiciele Funduszu przyznają, że często lekarz w poradni specjalistycznej czy POZ nie ma świadomości, że pacjent leży w szpitalu i wprowadzany jest w błąd przez rodzinę. Zdarza się jednak także, że pacjenci nie zgłaszają się na wcześniej wyznaczone wizyty w poradniach specjalistycznych, a mimo to poradnie rozliczają je w dokumentacji do NFZ.

W sumie nałożono kary na 24 świadczeniodawców, na łączną kwotę ponad 42,5 tys. zł. Kary dotyczą najczęściej przypadków wykazywania w sprawozdaniach do NFZ świadczeń, które nie zostały odnotowane w dokumentacji medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum