Łódzkie: NFZ ma dodatkowe środki. Cel - skrócenie kolejek do świadczeń

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2018 17:45

Łódzki OW NFZ przeznaczy dodatkowo 18,5 mln zł na leczenie pacjentów. Pomoże to skrócić kolejki oczekujących m.in. na operację usunięcia zaćmy i wszczepienie protezy stawu kolanowego lub biodrowego.

Dodatkowe pieniądze nie trafiły jeszcze do szpitali Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dodatkowe pieniądze nie trafiły jeszcze do szpitali. Fundusz czeka na informację zwrotną od dyrektorów w sprawie liczby zabiegów, jakie mogą być dodatkowo przeprowadzone w II kwartale br. Dopiero na tej podstawie lecznice otrzymają pieniądze adekwatne do ich możliwości organizacyjnych, np. liczby personelu czy sal operacyjnych - informuje Dziennik Łódzki.

Dodatkowe środki pochodzą z puli 280 mln zł rezerwy ogólnej NFZ. Większość z kwoty 18,5 mln zł - ponad 11,7 mln zł - trafi do szpitali w Łódzkiem, w których są najdłuższe kolejki na operację usunięcia zaćmy i zabiegi endoprotezoplastyki.

Na przykład: na wszczepienie protezy stawu biodrowego jeszcze w tym roku zapisuje m.in. szpital w Pabianicach, Poddębicach i Medical Magnus w Łodzi. Natomiast w szpitalu Bonifratrów i w Bełchatowie pierwsze wolne terminy są dopiero w 2026 r.

W przypadku operacji usunięcia zaćmy szpitale nie zapisują już na br., a tylko nieliczne na rok 2019.

Z dodatkowych środków, które ma do dyspozycji Łódzki OW NFZ, kwota 3,8 mln zł zostanie przeznaczona na podniesienie ceny punktu w psychiatrii i leczeniu uzależnień. NFZ sfinansuje też kwotą 3 mln zł program zarządzania chorobą w ramach programu pilotażowego POZ +.

Więcej: dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum