Łódzkie: NFZ karze lekarzy i szpitale

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2014 11:47

W ub.r. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził 422 kontrole i nałożył ponad 949 tys. zł kar. W I półroczu 2014 r. kontroli było 228. Kwota dotychczas nałożonych kar przekroczyła 631 tys. zł.

Łódzkie: NFZ karze lekarzy i szpitale
Fot. Archiwum

Kontrole odbywają się zarówno w szpitalach, poradniach specjalistycznych, jak i aptekach. Dotyczą także opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, opieki paliatywnej, wystawiania recept. Najwięcej zastrzeżeń wzbudza leczenie szpitalne - informuje Dziennik Łódzki.

Kary nałożone na szpitale przekroczyły w ub.r. 527 tys. zł, natomiast w I półroczu br. 151 tys. zł. Szpitale płacą m.in. za to, że nie przyjmują pacjentów na planowane zabiegi, co z kolei tłumaczą limitem przyjęć.

Poradnie, zarówno POZ, jak i specjalistyczne, są karane m.in. za złe prowadzenie dokumentacji medycznej, deklaracji pacjentów, a także za to, że nie pracują według wyznaczonego harmonogramu. Nie zawsze też w poradniach znajduje się sprzęt, który - jak wynika z dokumentacji, dołączonej do kontraktu - powinien być na miejscu.

Maksymalna kara to utrata kontraktu. Jest ona nakładana w przypadku rażących nieprawidłowości. Jeśli przewinienia są mniej drastyczne, kara waha się od jednego do dwóch procent wysokości kontraktu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum