Łódzkie: 24 mln zł na ochronę zdrowia w budżecie województwa na 2019 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2019 19:48

Budżet województwa łódzkiego na rok 2019 - z wydatkami planowanymi na 1,069 mld zł, dochodami 1,049 mld zł oraz deficytem sięgającym 19,7 mln zł - przyjęli we wtorek (29 stycznia) radni sejmiku.

Łódzkie: 24 mln zł na ochronę zdrowia w budżecie województwa na 2019 r.
Fot. archiwum

Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych PiS; przeciwko było 16 radnych z Koalicji Obywatelskiej i PSL.

Prezentując założenia budżetu marszałek Schreiber zwrócił uwagę, że jego projekt został opracowany przez poprzedni zarząd województwa łódzkiego, składający się z koalicji PO-PSL. 

Marszałek poinformował, że po wprowadzeniu poprawek dochody woj. łódzkiego wyniosą ogółem 1 mld 49,7 mln zł, planowane są wydatki na poziomie 1 mld 69,4 mln zł, co oznacza deficyt w wysokości 19 mln 700 tys. zł. 

Największym wydatkiem w budżecie Łódzkiego będzie ponad 450 mln zł na transport i łączność, 200 mln zł na administrację publiczna i 127 mln zł na kulturę i ochronę dziedzictwa. Kolejne pozycje w wydatkach zajmują: oświata i wychowanie - 37 mln zł, rolnictwo i łowiectwo - 36 mln zł, pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej - 35 mln zł, gospodarka mieszkaniowa - 31 mln zł, pomoc społeczna - 26 mln zł, ochrona zdrowia - 24 mln zł.

Zadłużenie województwa na koniec roku ma wynosić 310 mln zł.

Przewodniczący klubu radnych PiS Piotr Adamczyk podkreślił, że deficyt zostanie pokryty ze środków, które zostały w budżecie za 2018 rok, co oznacza, że "jest on praktycznie zerowy".

Najwięcej dyskusji wzbudziło wykreślenie z projektu budżetu pieniędzy przeznaczonych na kontynuację programu dofinansowania in vitro dla rodzin z woj. łódzkiego. Połowa z przeznaczonych na ten cel 2 mln zł trafi do Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności ICZMP w Łodzi. Jak wyjaśnił marszałek Schreiber, taką decyzję podjęto po zapoznaniu się z opiniami profesorów i naukowców. Podkreślił, że wprowadzona zmiana "będzie korzystniejsza dla mieszkańców i zapewni im wszechstronne leczenie niepłodności".

- Małżeństwa i pary borykające się problemem bezpłodności nie tracą na tej autopoprawce, bo więcej osób będzie mogło być objętych pomocą w tej dziedzinie - dodała radna PiS Ewa Wendrowska.

Przewodniczący Nowoczesnej w regionie łódzkim Marcin Gołaszewski odparł, że stosowana przez klinikę naprotechnologia jest skuteczną metodą leczenia tylko w przypadku "niewielkiego procentu par objętych problemem niepłodności". - Jeśli skuteczność in vitro jest na poziomie 40 procent, to te wyniki przemawiają za tym, żeby te pieniądze zostawić - dodał radny KO Dariusz Joński.

Przed rozpoczęciem sesji budżetowej przeciwko rezygnacji z regionalnego programu in vitro pod urzędem marszałkowskim protestowało kilkadziesiąt osób, w tym radni opozycji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum