Łódzki NFZ: od 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na planowe operacje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2020 13:58

Z powodu ograniczenia zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych od poniedziałku stopniowo odraczane są, a od 30 marca wstrzymane zostaną przyjęcia pacjentów na wybrane zabiegi operacyjne wykonywane planowo - poinformował Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 30 marca wstrzymane zostaną przyjęcia pacjentów na wybrane zabiegi operacyjne wykonywane planowo Fot. Archiwum

Rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder poinformowała we wtorek PAP, że centrala Funduszu przygotowała listę kilku zabiegów, na których przyjęcia w najbliższych kilku dniach będą stopniowo odraczane, a od 30 marca całkowicie wstrzymane.

To operacje, które wymagają dużej ilości krwi albo preparatów krwiopochodnych, co jest związane z wyraźnym zmniejszeniem się dawców krwi.

W szczególności dotyczy to: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, nefrektomii i histerektomii.

- Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza w odniesieniu do każdego pacjenta, u którego ma być wykonana operacja, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu klinicznego i ryzyk wynikających z przeprowadzenia leczenia operacyjnego w późniejszym terminie - zaznaczyła Leder.

Dodała, że po powrocie do normalnej działalności placówek medycznych kolejka oczekujących na zabiegi zostanie przywrócona w taki sposób, aby pacjenci, którym odroczono zabieg, byli zoperowani w pierwszej kolejności.

Łódzki oddział NFZ poinformował też o ograniczeniach bezpośredniej obsługi na salach obsługi w Łodzi oraz w delegaturach. We wszystkich lokalnych siedzibach NFZ wystawiono skrzynki, do których można wrzucać korespondencję. Na bieżąco obsługiwana jest korespondencja, która dociera pocztą, e-mailem na adres kancelaria@nfz-lodz.pl oraz poprzez ePUAP.

- Prosimy o wyrozumiałość i kierowanie wniosków oraz korespondencji do ŁOW NFZ właśnie w ten sposób. Dokumenty, karty EKUZ, odpowiedzi na pisma odeślemy państwu niezwłocznie pocztą, e-mailem lub poprzez ePUAP - zapewniła rzeczniczka. (PAP)

Bartłomiej Pawlak - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum