Łódź: z powodu ciągłych dyżurów tracą i nie mogą planować zabiegów

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2010 13:27

Od 1 stycznia szpitale nie mogą organizować ostrych dyżurów w oparciu o grafik, lecz wszystkie muszą dyżurować non-stop.

Prof. Piotr Kuna zapowiada, że wystąpi z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą szpitalnych dyżurów.

– Chodzi tu o wysokospecjalistyczne oddziały zabiegowe w szpitalach publicznych. Musimy odsyłać pacjentów planowych, którzy czekają na zabieg np. dwa lata. Planowanie stało się praktycznie niemożliwe – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Barlickiego w Łodzi.

Według dyrektora, taka sytuacja powoduje też znaczne zwiększenie kosztów funkcjonowania placówki. – Pacjent „dyżurowy” jest dla nas dużo mniej opłacalny niż pacjent „planowy”. Dodatkowo, z powodu ciągłego dyżuru zamiast np. dwóch lekarzy muszę mieć na dyżurze pięciu, a wiadomo, że to są duże koszty.

W krajach zachodnich znaleziono rozwiązanie tego problemu. – Szpitale dyżurujące non stop dostają o 30 proc. więcej pieniędzy na utrzymanie placówki, plus oczywiście pieniądze na pokrycie kosztów leczenia pacjentów.

Sytuacja, zdaniem prof. Kuny, jest bardzo zła, ponieważ dodatkowo pogotowie jeżdżące jedynie z ratownikami medycznymi, przywozi wielu pacjentów niepotrzebnie do szpitala. – Wszyscy chorzy przywożeni są do szpitala. W niedzielę (17 stycznia) na dyżur trafiło 120 osób z czego do szpitala rzeczywiście trzeba było przyjąć trzy, ale oczywiście wszystkich 120. lekarz musiał zbadać, a to są koszty.

Zdaniem naszego rozmówcy ustawa o ratownictwie medycznym nie podaje definicji dotyczącej ratowania życia co znowu doprowadza do takich problemów.

Prof. Piotr Kuna zapowiada, że wystąpi z inicjatywą ustawodawczą dotyczącą szpitalnych dyżurów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum