Łódź: w szpitalu pediatrycznym rodzice śpią na krześle

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2018 10:58

Na twardych plastikowych krzesełkach rodzice spędzają noc przy chorym dziecku w Ośrodku Pediatrycznym im. Konopnickiej - Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dyrekcja odsyła rodziców do hotelu.

Zdaniem rodziców dzieci boją się zostać same na noc, czuje się bezpieczniej, gdy jest przy nim ktoś bliski. Fot. Fotolia

W oddziale laryngologicznym Uniwersyteckiego Centrum Pediatrycznego, jeśli rodzic chce nocować przy swoim dziecku, może spędzić noc, ale tylko na krzesełku. Rodzice starszych dzieci, które dostają większe łóżka, śpią razem z nimi, choć przepisy tego zabraniają.

Jak tłumaczy Monika Domarecka, dyrektor szpitala, problemem są warunki lokalowe w oddziale laryngologicznym - nie ma możliwości dostawienia tam leżanek dla rodziców. Natomiast na terenie Centrum jest hotel z trzynastoma miejscami noclegowymi do stałej dyspozycji rodziców.

Zdaniem rodziców dzieci boją się zostać same na noc, czuje się bezpieczniej, gdy jest przy nim ktoś bliski, dlatego nie wyobrażają sobie zostawienia ich samych.

Dodatkowo nocleg w pierwszą dobę w przyszpitalnym hotelu rodzic musi zapłacić 25 zł, za każdą kolejną - 20 zł. Do tego doliczane jest 5 zł od osoby za wymianę pościeli i ręczników (poza pierwszą dobą). Udostępnienie rodzicowi łóżka w boksie indywidualnym z sanitariatem w szpitalu kosztuje 15 zł na dobę, a 10 zł trzeba zapłacić za łóżko szpitalne przy dziecku.

Rzecznik Praw Dziecka (RPD) już rok temu apelował do ministra zdrowia, by rozpocząć prace legislacyjne, które zwalniałyby rodziców z konieczności ponoszenia kosztów ich pobytu przy dziecku w szpitalu.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum